Hrad Šomoška

Hrad a zámok

V bezprostrednej blízkosti slovensko-maďarskej štátnej hranice v katastri obce Šiatorská Bukovinka stojí na čadičovom brale zrúcanina jedného z najmalebnejších slovenských hradov Šomoška. Vybudovali ho z netradičných šesťbokých čadičových stĺpov a z tohto pohľadu je unikátom medzi slovenskými hradmi.

Vznikol pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia po tatárskom vpáde. Po potlačení Rákócziho povstania viacero hradov v okolí na cisárov príkaz zbúrali, ale Šomošku sa pred demoláciou podarilo zachrániť. Stavba však postupne chátrala, pričom posledná veža zhorela v roku 1826 po zásahu bleskom. Hrad zachránila rozsiahla konzervácia a čiastočná rekonštrukcia, ktorá sa začala v roku 1972.

Návštevníci hradu Šomoška určite neprehliadnu unikátny prírodný útvar Kamenný vodopád. Nachádza sa na severovýchodnej strane hradného kopca a je tvorený z vejára šesťbokých kamenných čadičových stĺpcov. V blízkosti vodopádu môžeme navštíviť aj tzv. kamenné more - veľkú plochu uprostred lesa tvorenú len kameňmi.

Načítavam mapu...
Hrad Šomoška 985 58Šiatorská Bukovina
Zobraziť navigáciu

Prevádzková doba

Prevádzková doba nie je definovaná.

Predpoveď počasia

Prevažne oblačno icon
Prevažne oblačno
3°C/ 2°CDeň / Noc
Slabý vietor, 2m/s
Juho-západný
Prevažne oblačno icon
Prevažne oblačno
3°C/ 0°CDeň / Noc
Slabý vietor, 2m/s
Juho-západný
Prevažne oblačno icon
Prevažne oblačno
2°C/ 0°CDeň / Noc
Vánok, 1m/s
Severný
Slabé sneženie icon
Slabé sneženie
2°C/ 0°CDeň / Noc
Mierny vietor, 4m/s
Južný
Slabý dážď icon
Slabý dážď
3°C/ 1°CDeň / Noc
Mierny vietor, 4m/s
Juho-západný
Slabý dážď icon
Slabý dážď
4°C/ 0°CDeň / Noc
Slabý vietor, 3m/s
Západný
Sneženie icon
Sneženie
0°C/ -1°CDeň / Noc
Slabý vietor, 2m/s
Severo-západný

Miesta v okolí

Kamenný vodopád Šomoška

Kamenný vodopád Šomoška

Asi 9 metrov vysoký kamenný vodopád situovaný pod hradom Šomoška patrí jednoznačne k najpôsobivejším prírodným výtvorom na Slovensku. Vznikol pred asi štyrmi miliónmi rokov stuhnutím lávy.

Vodná nádrž Ľuboreč

Vodná nádrž Ľuboreč

Neďaleko mesta Lučenec leží vodná nádrž Ľuboreč. Táto, na Slovensku málo známa lokalita, je obľúbeným miestom oddychu najmä pre rybárov, no na vlastné riziko sa v nej môžete aj okúpať.

Floriánov Dvor

Penzión Floriánov dvor sa nachádza na okraji obce Pleš, 14 km od Lučenca. Ponúka vám gril, detský kútik a detské ihrisko. Na mieste môžete navštíviť bar a reštauráciu s krytou terasou. Parkovať môžete na neplatenom súkromnom parkovisku pri ubytovacom zariadení.

Hotel P7

Hotel & Restaurant P7 sa nachádza v centre mesta Lučenec. V jeho blízkosti môžete vo voľnom čase navštíviť kino, posilovňu, masáže, kúpalisko – plaváreň, v zimných mesiacoch zimný štadión. Resp. výjazd do blízkeho okolia Šomošky, Ružinej ( prírodná vodná nádrž ), Kokavy nad Rimavicou ( zimné lyžovačky ).

Hotel Clavis

Hotel Clavis sa nachádza v meste Lučenec, 50 km od Zvolena a 150 km od Budapešti. Ponúka klimatizované izby s bezplatným Wi-Fi pripojením na internet v celom objekte. Ponúka bar a neplatené súkromné parkovisko priamo na mieste.

Hotel Slovan

Hotel Slovan sa nachádza v centre Lučenca a ponúka vlastnú reštauráciu s terasou a štýlovým barom vo vstupnej hale, ako aj nočný klub. Nájdete tu aj kúpeľné zariadenia a tiež fitnescentrum a biliardovú miestnosť. V celej budove hotela môžete využívať bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet.

Miraj Resort****

Miraj Resort****

Miraj Resort**** váš malý kúsok raja na juhu Slovenska. Bazén s morskou vodou, palmy a pravý morský piesok... exotický zážitok.

Hrad Fiľakovo

Výraznou dominantou mesta Fiľakovo na slovensko-maďarskom pomedzí je zrúcanina Fiľakovského hradu, ktorý prežil aj tatárske vpády v 13. storočí.

Novohradské múzeum a galéria Lučenec

Novohradské múzeum a galéria Lučenec

Novohradské múzeum v Lučenci vzniklo v r. 1955 ako Okresné vlastivedné múzeum v Haliči. V rokoch 1967 – 1985 pôsobilo vo Fiľakove ako Novohradské múzeum. Od r. 1985 sídli v Lučenci v pamiatkovej budove bývalého župného súduv historickom jadre mesta.

Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota

Múzeum vzniklo v roku 1882. Zameriava sa predovšetkým na dokumentáciu historického regiónu Gemer a Malohont a od roku 1996 sa špecializuje aj na kultúru a bývania Rómov.

Turecký most v Poltári

Turecký most v Poltári

Turecký most cez rieku Ipeľ v Poltári, na juhu stredného Slovenska, je tretím najstarším zachovaným mostom svojho druhu na Slovensku.