HISTÓRIA
Lednický hrad má prívlastok strážny vďaka obchodnej ceste na Moravu Prvé písomné zmienky sú z roku 1259, no nálezy potvrdzujú, že ľudia na brale žili už pred 2000 rokmi. Približne v 9. storočí tu vzniklo prvé opevnené slovanské sídlisko – základ budúceho hradu. Na hrade Lednica sa vystriedalo viacero majiteľov. K najznámejších patrili Rákociovci, lúpežní bratia Podmanickí či Maťašovskí. Hrady na Považí postihol krutý osud. Cisárske vojská ich v roku 1708 takmer zrovnali so zemou. Lednica bola výnimkou. Hrad síce chátral, ale Maťašovskí ho opravili a zveľadili. Mal vtedy 45 miestností aj veže s baštami. Začiatkom 20. storočia sláva zhasla a z hradu ostali ruiny. Už viac ako desať rokov sa na obnove hradu intenzívne pracuje. Ak ste zvedaví na výsledok, stačí ho navštíviť.
POVESŤ
Nadišiel ich veľký deň. Čas spečatiť vzájomnú lásku. Svadbu krásnej Katarínky z Lednice s panským hájnikom Ondrejom prekazila vyššia moc. Na hrade nad obcou sa znova hýrilo. Šľachtici zo širokého okolia sa bujaro zabávali už niekoľko dní. Poddaní im nosili víno, zverinu, dary. Pán hradu mal však iné zvrhlé chúťky. Nárokoval si právo prvej noci, keďže Katarínka bola poddanou. Četníci ju mali k nemu odviesť priamo od oltára.
Nepomohlo orodovanie ženícha, richtára, farára. Zúfalá Katarínka nemienila porušiť manželský sľub a zvolila si dobrovoľnú smrť. Vyskočila cez otvorené okno do priepasti pod hradom. Na mieste, kde zanechalo kvapky krvi jej bezduché telo, vytryskol priezračný prameň. Podľa tejto starej povesti dostal meno Katarínkin prameň. Zlé jazyky tvrdia, že sa dodnes po hradbách prechádza v bielych svadobných šatách.
NÁŠ TIP
DREVENÝ KRÍŽ
Je umiestený na strmej skale pod hradom. Postavili ho poddaní na znak vernosti Katarínky a Ondreja, generácie Ledničanov ho dodnes obnovujú.
KATARÍNKIN PRAMEŇ
Na nešťastný manželský pár z povesti nezabudli ani súčasníci. V roku 2007 premenovali prameň Na Žliabku neďaleko nešťastného skonu dievčiny na Katarínkin prameň.
JAN AMOS KOMENSKÝ
V roku 1675 sa v Lednici zastavil Ján Amos Komenský. Navštívil kazateľa Mikuláša Drábika, ktorého neskôr v Bratislave popravili – Habsburgovcom prorokoval zánik. Po učiteľovi národov dostala názov základná i materská škola.