Kysucká galéria
Kysucká galéria bola založená v roku 1981 a sídli na Hlinkovej ulici v Mestskom dome v Čadci, jej pobočkou je kaštieľ v Oščadnici.
Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou patrí pod správu Kysuckého múzea v Čadci. Návštevníkom ponúka zaujímavú a nesmierne pútavú stálu expozíciu s názvom "Kysucká Odysea"., vďaka ktorej je možné na jednom mieste spoznať bohatú históriu Kysúc od najstarších lovcov mamutov cez vek Juraja Turzu až po storočie kozmických letov.
Expozícia pozostáva z jedenástich tematických celkov:
Geológia - prezentuje ojedinelú mineralogickú zbierku štylizovanú do dobrodružného putovania do hlbín Zeme na základe známeho románu Julesa Verna.
Paleontológia - ponúka úchvatný pohľad na kópiu mamuta v životnej veľkosti, mláďa pravekého nosorožca srstnatého a zmenšený model kostry tyranosaura.
Pravek - znázorňuje pračloveka typu Homo sapiens sapiens sediaceho pri ohnisku.
Neolit - vyobrazuje prvých roľníkov na Kysuciach pri práci.
Slovania - predstavená je tu slovanská rodina – muž a žena s dcérou v tradičnom odeve pred rekonštrukciou časti drevozemného opevnenia.
Raný stredovek - zachytáva moment osadenia hraničného kameňa pri vymedzení územia Kysúc.
Renesancia - predstavený je tu šľachtický pár – palatín Juraj Turzo s druhou manželkou Alžbetou Coborovou, stojaci pred zámkom v Bytči.
Valašská kolonizácia - prezentuje tradičné oblečenie pastiera, ako aj interiér a inventár koliby.
Systém opevnení Šance-Valy - replika dela z 18. storočia.
Novovek - venovaný bitke pri Budatíne.
Priemyselný vek - reprezentuje ho scéna z budovania Košicko-bohumínskej železnice.
Vysťahovalectvo - zachytáva nalodenie kysuckej rodiny na palubu parníka v Hamburgu meriacej do USA.
Kozmický vek - znázorňuje astronauta Eugena Andrewa Cernana pri prechádzke po mesačnom povrchu.
Expozície je navyše spestrená aj edukatívnym audio-video sprievodcom, ktorý inávštevníkom prostredníctvom tabletu prevedie tajuplným a nevšedným svetom Kysuckej odysey.
Pondelok – Piatok | 08:00 – 16:00 |
---|---|
Sobota – Nedeľa | 10:00 – 16:00 |
Obedňajšia prestávka: 11.30 – 12.00 hod.
Pramene sú pomenované podľa svojho výskytu - všetky tri pramene sa nachádzajú na severnom svahu Vojtovského kopca, ktorý uzatvára z južnej strany hranicu mesta Čadca nad údolím nazývaným Rieka. Trasa k prameňom je dobre značená.
Bukovský minerálny prameň bol vyhlásený za prírodnú pamiatka v roku 1973. Pôvodne vytekal v lese nad Bukovským potokom, po výstavbe cesty dolinou bol jeho odtok prevedený rúrou popod túto cestu a výtok bol upravený tak, že voda vyteká z kamennej steny rovno do potoka. Prameň bol v roku 2007 upravený.
Kysucké rozhľadne patria medzi najkrajšie v Českej i Slovenskej republike. Tá nad Zákopčím, na Marťakovskom kopci, bola budovaná v rokoch 2009-2011 z prírodných materiálov dreva a kameňa. Vypína sa v nadmorskej výške 854 m n. m. a poskytuje krásny kruhový výhľad na blízke i vzdialené hory. Dovidíte z nej na kráľovnú Moravsko-sliezskych Beskýd - Lysú Horu, najvyšší vrchol Kysúc - Veľkú Raču i majestátny Rozsutec v Malej Fatre.
Rozhľadňa Tábor s nadmorskou výškou 697 m n.m. je ideálnym turistickým cieľom pre rodinnú prechádzku. Kysucké Nové Mesto je odtiaľto na dohľad.
Odjakživa sa ľudia zaujímali o Zem, kde sú jej hranice, čo je za nimi. Existuje vôbec niečo ďalej? Keď prekonali jej hranice prišli nové otázky. O tom, čo všetko sa nachádza v kozmickom priestore, ako vznikol. Zistenie odpovedí je dosť vyčerpávajúce a časovo náročné. Oveľa jednoduchšie je prísť do Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste, ktorá je pobočkou Krajskej hvezdárne v Žiline. Miesto, ktoré je rajom pre milovníkov hviezdnej oblohy a nadšencov neznámeho.
Trojmedzie je miesto, kde sa stretávajú hranice Slovenska, Česka a Poľska. Z tohto bodu pokračuje 541 km slovensko-poľskej a 251 km slovensko-českej hranice. Na Trojmedzí môžete tak zažiť aj ojedinelý zážitok - stáť naraz v troch štátoch. Trojmedzný bod sa nachádza v strži koryta potoka hlbokom 8 m a širokom 34 m a je stredom kružnice opísanej vrcholmi rovnoramenného trojuholníka. Vrcholy trojuholníka tvoria 240 cm vysoké žulové monolity.
Obec Čierne sa nachádza na severozápade Slovenska – na Kysuciach. Na jej území sa stretávajú hranice troch štátov: Českej, Poľskej a Slovenskej republiky. Tento bod sa nazýva Trojmedzie.
Prírodná rezervácia Veľký Polom sa nachádza v katastri obce Raková. Zaberá vrchnú časť Veľkého Polomu (1 067 m n.m.) a za prírodnú rezerváciu bol na ploche 46 ha vyhlásený v roku 1993 s cieľom zachovať vrcholové lesné spoločenstvá - jedľovo-bukové so smrekom a smrekovo-jedľovo-bukové. Veľký Polom, jeho okolie a hrebeň patrí medzi obľúbené turistické ciele. Každý rok sa organizuje na Veľký Polom novoročný výstup.
Kamenné gule sa nachádzajú v mestskej časti Milošová, v blízkosti hranice s obcou Mosty u Jablukova.
Klokočovské skálie je prírodná rezervácia. V obci Klokočov sa nachádzajú zaujímavé guľovité pieskovcové útvary. V roku 1935 boli z lomu dva guľovité zlepence odvezené a osadené na križovatke v Klokočove-časť Hlavice a jedna sa nachádza v Kornici u Františka Šamaja.
Pivo Vŕšky sa rodí a zreje v Terchovej od júna roku 2012 priamo pod dohľadom skúseného sládka. Ponúkame vám pivko bavorského typu, dobrú 11, s obsahom alkoholu 4-5% a tmavú 13-stku špeciál. Postupne pri špeciálnych udalostiach budeme pridávať ďalšie obľúbené druhy piva.
Kysuckú izbu nájdete na železničnej stanici v Čadci. Pre cestujúcu, ale aj necestujúcu verejnosť ponúka široký výber alkoholických a nealkoholických nápojov, čerstvých zeleninových šalátov, obložených bagiet, čerstvo zapekaných panini, jadranskú kopčekovú zmrzlinu a iné občerstvenie. Kysucká izba ponúka posedenie s kapacitou 45 miest vo vnútri a 28 miest na terase.
Pivo Vŕšky sa rodí a zreje v Terchovej od júna roku 2012 priamo pod dohľadom skúseného sládka. Ponúkame vám pivko bavorského typu, dobrú 11, s obsahom alkoholu 4-5% a tmavú 13-stku špeciál. Postupne pri špeciálnych udalostiach budeme pridávať ďalšie obľúbené druhy piva.
Rodinný penzión Alpinka sa nachádza uprostred kysuckého lyžiarskeho strediska v Oščadnici a ponúka vám ubytovanie v plne vybavených apartmánoch, bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet a parkovanie zdarma. Jeho súčasťou sú reštaurácia a starostlivo udržiavaná záhrada s bazénom.
Hotel Husárik sa nachádza nad mestom Čadca v nadmorskej výške 740 m n. m., 3 km od jeho centra, v severozápadnej časti Slovenska, ktoré je obklopené vrchmi Kysuckých Beskýd, Javorníkov, Kysuckej vrchoviny a Turzovskej vrchoviny. Hotel Husárik svojim zovňajškom a štýlom zariadenia vystihuje prostredie, v ktorom sa nachádza, pričom uspokojí nároky a požiadavky aj tých najnáročnejších návštevníkov. Luxus však v tomto prípade nevylučuje pohodlie, útulnosť a pocit príjemného tepla v každom z jeho kútov. Veríme, že Hotel Husárik zanechá vo vás len príjemné a nezabudnuteľné zážitky a stane sa pre vás miestom, kam sa budete radi vracať späť.
V penzióne Gájuz Family sa môžete ubytovať, stráviť letnú a zimnú dovolenku v pokojnom horskom prostredí. Je to miesto pre milovníkov turistiky, cykloturistiky a lyžovania. Penzión Gájuz Oščadnica je ideálne miesto pre rodiny s deťmi - pre najmenších máme k dispozícii celoročný detský park s množstvom atrakcií
Chalupa u Drába sa nachádza v obci Oščadnica, 6 km od lyžiarskeho strediska Snow Paradise Veľká Rača a ponúka záhradu s altánkom a grilom, spoločenskú miestnosť s TV a krbom a vonkajší stolný tenis. Počas pobytu môžete využívať bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet.
Hotel Marlene je postavený v rustikálnom slovenskom štýle sa nachádza len 30 metrov od zastávky skibusu. Ponúka vám bezplatný vstup do kúpeľov so saunou, vírivkou a krytým bazénom, funkčne zariadené ubytovacie jednotky, bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet a súkromné parkovisko zadarmo. Za príplatok máte k dispozícii masáže. Na mieste sa nachádza tenisový kurt a biliardový stôl.
Sudopark je prvým miestom na Slovensku, kde sa môžete stretnúť s takou atrakciou akou kúpacie sudy nepochybne sú. Sudopark je jedinečný areál v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, ktorý tvoria obnovené drevenice v pôvodnej osade Klokočov.
S našim skúseným inštruktorom zažijete jazdu v BVP v náročnom teréne cez les, potoky a samozrejme nebude chýbať ani blato. Veď aká by to bola terénna jazda, ak by ste si to neužili so všetkou parádou. Vašou úlohou bude sa len poriadne držať a užiť si nezabudnuteľnú jazdu v obrnenom transportéri v teréne, do ktorého by ste si netrúfli ani terénnym autom.
Mestské kúpalisko v Čadci bolo vybudované v priebehu jedného roka a otvorilo svoje brány širokej verejnosti 1. júla 2017. Kúpalisko má k dispozícii plaveckú časť i priestor pre detské atrakcie. Voda v bazéne sa ohrieva na cca 28 °C.
V Bike parku sa nachádza 5 vyznačených tratí pre zjazd na horských bicykloch v celkovej dĺžke až 10,6 km. Na svoje si prídu rodiny s deťmi aj skúsení jazdci. Náročnejšie trate obsahujú prírodné aj umelé skoky, vlny či klopené zákruty a ich povrch je prevažne prírodný.
Rodinka Resort je športovo-rekreačný areál, ktorý sa nachádza v stredisku cestovného ruchu Veľká Rača, približne 300 m od zastavanej časti obce Oščadnica. Je vzdialený 7,3 km od hlavnej cesty vedúcej zo Žiliny do Čadce. V samotnom areáli sa nachádza chata Kamilka, chata Michaela, ihrisko a lezecká stena, wellness a požičovňa. Absolútnou novinkou je Adventure golf.
V letných mesiacoch si môžete zahrať petanque, ruské kolky, tenis na antukových dvorcoch, badminton, minigolf či previesť sa areálom na kolobežke či štvorkolke. Samozrejmosťou je vonkajšie a vnútorné spoločenské zázemie -oddychové terasy, lavičky, budova správcu so šatňami, hygienickým a športovým servisom a spoločenskou miestnosťou.
Sudopark je prvým miestom na Slovensku, kde sa môžete stretnúť s takou atrakciou akou kúpacie sudy nepochybne sú. Sudopark je jedinečný areál v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, ktorý tvoria obnovené drevenice v pôvodnej osade Klokočov.
Kysucká galéria bola založená v roku 1981 a sídli na Hlinkovej ulici v Mestskom dome v Čadci, jej pobočkou je kaštieľ v Oščadnici.
Kysucké múzeum v Čadci je regionálne vlastivedné múzeum a zároveň je špecializovaným múzeom s celoslovenskou pôsobnosťou pre oblasť múzejnej dokumentácie vývoja lesných železníc na Slovensku.
Kysuce – to nie je len čarovná príroda, ale i nádherné pamiatky. A keď sa tieto dva atribúty spoja, môže vzniknúť tak krásne miesto, akým je Kaplnka u Haladeji. Tá je postavená v srdci panenskej prírody, na mieste, kde akoby zastal čas.
Najväčšia drevená socha na Slovensku sa nachádza v Starej Bystrici. Má podobu sediacej Sedembolestnej Panny Márie - patrónky Slovenska. Na jeho realizácii sa podieľalo viacero architektov, rezbárov, technikov, stavbárov, kamenárov zo Slovenska a Českej republiky.
Rodný dom významného slovenského herca a držiteľa Oscara Jozefa Kronera sa nachádza v blízkosti železničnej stanice v Staškove. Jozef Kroner sa narodil v železničiarskom strážnom domčeku „vochterne" v rodine železničiara 20. marca 1924. Zomrel 12. marca 1998 v Bratislave. Do obce svojho rodiska sa počas celého života často vracal.
Kaštieľ Radoľa sa nachádza v blízkosti Kysuckého Nového Mesta. Táto obec je považovaná za jednu z najstarších obcí na našom území. Prvá písomná zmienka pochádza z 13. storočia, kedy na území Slovenska vyberali pápežskí legáti cirkevné desiatky.
Kysuce sú odpradávna krajom drotárov putujúcich s krošňou po celom svete. Nečudo, že v kysuckej Turzovke postavili drotárom krásny pamätník. Drotárske remeslo má na Kysuciach viac ako štyristoročnú tradíciu. Chýrni kysuckí drotári sa pri potulkách za prácou dostali poriadne ďaleko od rodnej zeme.
Považské múzeum v Žiline sídli v areáli Budatínskeho hradu na severnom okraji Žiliny.
Mestu Žilina dominuje na sútoku riek Váh a Kysuca hrad Budatín.
Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pozýva širokú verejnosť na novú stálu expozíciu Dejiny Čadce a okolia.