Ostruňa
V izolovanom povodí Osturnianskeho potoka na severe Slovenska leží OSTURŇA, ktorá je pravdepodobne najdlhšou potočnou dedinou na Slovensku. V rázovitej goralskej obci sa zachovalo viac pôvodných stavieb - goralských usadlostí.
Chata Goralská drevenica sa nachádza v obci Osturňa v Prešovskom kraji. Počas pobytu v tejto chate máte k dispozícii záhradu i terasu.
Chata má 5 spální, balkón a naskytá sa z nej výhľad na hory a do záhrady. V chate sú tiež 2 kúpeľne so sprchovacím kútom.
Chata ponúka gril. V blízkom okolí sa môžete venovať lyžovaniu.
Chata Goralská drevenica sa nachádza vo vzdialenosti 35 km od mesta Zakopané. Najbližšie letisko Poprad-Tatry sa nachádza vo vzdialenosti 56 km.
Ponuku na mieru Vám pripravíme do 24 hodín v pracovné dni od 8:00 do 16:00.
Úplne si Vás získa výhľad z 32 metrov vysokej veže, vďaka ktorému budete mať ako na dlani štíty Belianskych Tatier, unikátnu scenériu Pienin i malebné Zamagurie.
Belianska jaskyňa je jedinou verejnosti prístupnou jaskyňou v Tatrách. Nachádza sa na svahu Belianskych Tatier nad Tatranskou Kotlinou a patrí medzi prvé jaskyne v Európe, v ktorej sa zaviedlo elektrické svetlo.
V roku 1319 daroval magister Kakaš obec Lechnica mníchom zo Skaly (dnešné Kláštorisko v Slovenskom raji), aby si v blízkej Doline sv. Antona postavili kartuziánsky kláštor. Keďže kláštorné budovy boli údajne postavené z červených tehál, začali ho nazývať Červený kláštor.
Malebné Zelené pleso sa nachádza vo východnej časti Vysokých Tatier. Je to nádherné ľadovcové jazierko v závere najvýchodnejšej vysokotatranskej doliny, v nadmorskej výške 1540 metrov. Priamo na brehu jazera stojí turistická chata s celoročnou prevádzkou.
Prielom Lesnického potoka v nadmorskej výške 1050 m n. m. s rozlohou 31,9 ha patrí medzi chránené prírodné rezervácie v prostredí Pieninského národného parku. Autorom prírodnej nádhery je Lesnický potok, ktorého vody zhromažďujúce sa v doline neďaleko obce Lesnica na svojej dravej ceste prerezali v bradlách vápencov tajomný prielom.
Výlet lanovkou na druhý najvyšší vrch Slovenska - Lomnický štít patrí k najväčším turistickým atrakciám celých Vysokých Tatier, preto sa teší veľkému záujmu verejnosti. Lanovka prekonáva výškový rozdiel vyše 1 700 m a dopravuje turistov do nadmorskej výšky 2 634 m.
Najvyšším miestom na Slovensku, kde pravidelne pracujú ľudia, je observatórium na vrchole Lomnického štítu vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa v nadmorskej výške 2 632 m.
K najvyhľadávanejším turistickým atrakciám Vysokých Tatier patrí lanovka na Lomnický štít, z ktorého pohľad je nezabudnuteľným zážitkom.
Horské káry sú bezmotorové trojkolky, ktoré môžu priniesť adrenalínovú zábavu celej rodine.
Pieninský národný park (PIENAP) je rozlohou najmenší, ale svojou krásou nijako nezaostáva za ostatnými. Je v poradí druhým najstarším parkom a nachádza sa na hraniciach s Poľskom. Preteká ním rieka Dunajec, po ktorej sa dá plaviť na pltiach a obzerať nádhernú scenériu národného parku.
Miesto kde sa výborne zabavíte a najete so svojimi priateľmi
Turistickým centrom a východiskom do Belianskych Tatier je rázovitá goralská obec ŽDIAR, ktorá leží na severe Slovenska medzi Belianskymi Tatrami a Spišskou Magurou.
Miesto kde sa výborne zabavíte a najete so svojimi priateľmi
Slovenská tradícia v kuchyni. Meníme obyčajný obed na skvelé zážitky.
AGROTURISTIKA - možnosť zapojiť sa do chodu gazdovsta a chaty, starostlivosť o zvieratá, ich kŕmenie, čistenie koní, osedlanie koní, pomoc pri ustajnení koní, napájaní, vyhnojovaní, kosiť čerstvú trávu, jazda na traktore. Túto možnosť oceňujú rodičia s deťmi, ktoré tak majú možnosť naučiť sa veľa o zvieratách a prírode, ale aj dospelí milovníci prírody, alebo pod neustálym tlakom pracujúci manažéri. JAZDA NA KONI je pre niektorých jedinečným zážitkom, atrakciou ale aj koníčkom, ktorému venujú celý svoj život. Pre tých čo sa chcú povoziť, naučiť sa jazdiť, starať sa o kone, objednať si celé stádo pre svoje podujatie, jazdiť na saniach, nočné jazdy, výlety po okolí a iné.
V malebnom mestečku Stará Ľubovňa, neďaleko križovatky ciest vedúcich do Poľska, Popradu a Bardejova, pod nádhernou scenériou Ľubovnianskeho hradu sa nachádza Salaš u Franka.
Penzión s celoročnou prevádzkou v historickej budove, sprevádzanie po biofarmách s možnosťou ochutnávok bio-produktov.
Ubytovanie v Ždiari - Penzión Aja v obci Ždiar poskytuje komfortné ubytovanie, ktoré spája miestnú pohostinnosť a goralskú architektúru. Romantika, rodina sú charakterovými vlastnosťami izieb odrážajúcich presvedčenie penziónu – nie len udržiavať vysoký štandard, ale penzión aj kontinuálne vylepšovať novým a inovatívnym zariadením pričom snahou je zachovať unikátnu príjemnú atmosféru.
Vyskúšajte si unikát v širokom okolí – vonkajšiu Kneipp terapiu s balančným chodníkom. Vodoliečebná otužovacia procedúra a chodenie na boso po rôznych druhoch povrchu je príjemným zážitkom pre vás a vaše nohy.
Rafting s inštruktorom, požičovňa lodí, vodáckého vybavenia, bicyklov.
Sme vekovo NAJMLADŠÍ kolektív prevádzkujúci rafting na rieke Dunajec, ktorá preteká najmenším a istotne i najkrajším národným parkom na Slovensku – Pieniny.
Pod dominantou Pienin – majestátnymi Troma korunami, v čarokrásnej prírode Pieninského národného parku, sa nachádzajú novootvorené kúpele Červený Kláštor Smerdžonka. Ideálne miesto na vyliečenie tela a povzbudenie ducha.
V atraktívnom prostredí Vyšných Ružbách sa nachádza Termálne kúpalisko Izabela s piatimi vonkajšími bazénmi (z toho dva detské). K dispozícii je aj vnútorný termálny bazén, ktorý je v prevádzke celý rok. V ponuke je aj balneo program, wellness program ako aj možnosti športového vyžitia.
Unikátna vysokohorská klíma Vysokých Tatier a jej blahodárne účinky na ľudský organizmus, boli jedným z hlavných dôvodov vzniku klimatických kúpeľov vo Vysokých Tatrách - Novom Smokovci. K ich založeniu prispel výdatnou mierou MUDr. Nikolaus Szontágh, ktorý po získaní skúseností v Alpách v roku 1876 tu otvoril prvé sanatória v pohorí Karpát.
Tradícia ústavu v Tatranskej Polianke v liečbe ochorení dýchacích ciest siaha až do 19. storočia. Tatranská Polianka leží v nadmorskej výške 1005 m, v pásme lesa v mierne chladnej oblasti. Tatranská klíma je ideálna pre pacientov s pľúcnymi chorobami vďaka suchému vzduchu, priaznivým pomerom slnečného žiarenia, zníženému tlaku vzduchu, zníženému tlaku kyslíka a miernej dennej teploty bez väčšieho kolísania.
V izolovanom povodí Osturnianskeho potoka na severe Slovenska leží OSTURŇA, ktorá je pravdepodobne najdlhšou potočnou dedinou na Slovensku. V rázovitej goralskej obci sa zachovalo viac pôvodných stavieb - goralských usadlostí.
Turistickým centrom a východiskom do Belianskych Tatier je rázovitá goralská obec ŽDIAR, ktorá leží na severe Slovenska medzi Belianskymi Tatrami a Spišskou Magurou.
Vstup do priestorov zámočka sprístupnených verejnosti je bezplatný. Maximálny počet návštevníkov pri jednom vstupe je dvadsať. Pre limitovaný počet odporúča Kancelária prezidenta SR záujemcom o prehliadku priestorov vopred si ju zarezervovať. Objednaní záujemcovia majú prednosť pred neobjednanými.
V roku 1319 daroval magister Kakaš obec Lechnica mníchom zo Skaly (dnešné Kláštorisko v Slovenskom raji), aby si v blízkej Doline sv. Antona postavili kartuziánsky kláštor. Keďže kláštorné budovy boli údajne postavené z červených tehál, začali ho nazývať Červený kláštor.
Galéria Encián je druhá najvyššie položená v Európe a najvyššie položená v strednej Európe a na Slovensku, keďže sa nachádza v nadmorskej výške 1751 metrov.
Múzeum návštevníkov oboznamuje s tatranskou prírodou, jej ochranou a dejinami sprístupňovania Tatier.
Kompaktne a moderne upravená expozícia súkromného Ski múzea poskytuje návštevníkovi prehľad o vývoji jednotlivých zimných športov vo Vysokých Tatrách od ich počiatku až do roku 1945 na ploche cca 300 m2.
Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej, je jednou z vysunutých expozícii Slovenského technického múzea v Košiciach, ktoré sa ako jediné na Slovensku zameriava na históriu vedy a techniky na tomto území.
V bezprostrednom centre Vysokých Tatier, v tatranskej osade Starý Smokovec, sa nachádza zrekonštruovaná zrubová stavba s názvom Vila Alica, ktorá sa od júna 2015 stala domovom súkromného Múzea tatranskej kinematografie a fotografie. Návštevníkov zasväcuje do minulosti Tatier, v ktorej život nebol taký uponáhľaný, kedy fotoaparát a kamera neboli súčasťou výbavy každého turistu. Minulosť, ktorej čas plynul svojím nerušeným tempom a ten čas dokázal človek zaznamenať svojou kamerou a fotoaparátom.
V miestnej časti Spišskej Belej na východnom Slovensku pod názvom Strážky stojí kaštieľ, ktorý je skvostom renesančnej architektúry na Slovensku.
Cieľom súťaže spojenej s výstavou, predvádzaním remeselnej tvorby a neodmysliteľným folklórnym sprievodným programom je podnietiť tvorivú aktivitu a fantáziu všetkých – mladých, starých, aj tvorcov umelecko remeselnej výroby – tvorcov veľkonočných vajíčok, uchovávať jarné zvyky a tradície podtatranského regiónu. Súťaž má umožniť vzájomnú konfrontáciu tvorivých výsledkov jednotlivých autorov. Súčasťou podujatia sú tvorivé dielne a sprievodný kultúrny program.
6. apríla 2025 súťaž pre neprofesionálnych tanečníkov Postupová krajská súťaž v modernom tanci pre prešovský kraj a košický kraj VYHLASOVATEĽ SÚŤAŽE Pohronské osvetové stredisko Žiar nad Hronom ORGANIZÁTOR KRAJSKEJ SÚŤAŽE Podtatranské osvetové stredisko v Poprade
Kežmarský hrad ožíva jarnou atmosférou! V termíne od 7. do 11. apríla 2025 sa brány hradu otvoria pre všetkých nadšencov tradičných remesiel a veľkonočných zvykov. Pripravili sme pre vás jedinečné podujatie „Jarné zázraky“, ktoré vám priblíži krásu a tajomstvá jarných tradícií.
Po minuloročnom úspešnom prvom ročníku mestskej ligy v šípkach organizujeme ligu znova po roku. Tohto roku v apríli odštartuje 2.ročník ligy tohto zaujímavého a populárneho a v celku fyzicky nenáročného športu.
Tradičné zvyky pod Tatrami na zelený štvrtok.... Zaväzujú sa zvony v chrámoch a rozhrkocú sa rapkáče, lopačky a klepadlá aj po obci Batizovce v podaní mladých chlapcov FSk Batizovce, ktorí oznamujú začiatok posvätného predveľkonočného pietneho ticha.
Pozývame Vás na detské hudobno-tanečné interaktívne predstavenie. "Kde bublinka tancuje tam sa hudba raduje".
Aj Zem má svoj sviatok, každoročne ho slávime 22. apríla. V tento deň sa milióny ľudí na celom svete spájajú s cieľom poukázať na environmentálne problémy, znečistenie a klimatickú krízu, ktoré ohrozujú ľudstvo aj našu planétu. 22. apríla 2025 - 24. apríla 2025 zapojte sa svojou fotomometkou do súťaže na našej FB OSVETOVÉ STREDISKO o nakreatívnejšiu aktivitu v rámci Dňa Zeme, ktorý pripadá na 22. apríl 2025. Tá najpôsobivejšia fotografia bude odmenená vecnou cenou.
🔥 Pripravte sa na výzvu! 🔥 Registrácia na PLESNIVEC VERTICAL RUN spustená od 1.4.2025! Čaká vás 5KM s prevýšením 530m v nádhernom prostredí Vysokých Tatier.
Pozývame Vás na Okey Leto 2025 na Letisku v Poprade.