Hvezdáreň Hurbanovo

Múzeum a galéria

Mesto Hurbanovo preslávila, okrem populárneho piva Zlatý bažant, najmä najstaršia slovenská hvezdáreň, ktorej história siaha až do roku 1871.

V historickom parku v centre Hurbanova na juhu Slovenska sa nachádza najstaršia a najznámejšia slovenská hvezdáreň.

Jej história siaha až do roku 1871. Veľké zásluhy na jej vzniku mal miestny rodák Dr. Mikuláš Konkoly-Thege, ktorý celý svoj majetok, dom, záhradu a všetko zariadenie observatória venoval v roku 1899 štátu.

Dnes sa pracovníci hvezdárne v Hurbanove venujú výskumu aj výchovno-vzdelávacej činnosti. Hvezdáreň je prístupná verejnosti, a to nielen cez deň, ale aj večer s atraktívnym pozorovaním nočnej oblohy.

Načítavam mapu...
Komárňanská 134947 01Hurbanovo
Zobraziť navigáciu

Prevádzková doba

OktóberMarec
Pondelok – ŠtvrtokZatvorené
Piatok18:0018:00
Sobota – NedeľaZatvorené

Vstup je možný o 18:00.

AprílJún
Pondelok – Štvrtok17:0017:00
Piatok19:3019:30
Sobota – Nedeľa17:0017:00

Vstup je možný o 19:30.

JúlAugust
Pondelok – Štvrtok10:0013:00
Piatok10:0014:00
Sobota – Nedeľa17:0017:00
September
Pondelok – Štvrtok17:0017:00
Piatok19:3019:30
Sobota – Nedeľa17:0017:00

Vstup je možný o 19:30.

Predpoveď počasia

Slabé sneženie icon
Slabé sneženie
6°C/ 1°CDeň / Noc
Čerstvý vietor, 8m/s
Juho-východný
Sneženie icon
Sneženie
3°C/ 0°CDeň / Noc
Čerstvý vietor, 9m/s
Severo-západný
Oblačno icon
Oblačno
5°C/ -1°CDeň / Noc
Čerstvý vietor, 9m/s
Severo-západný
Oblačno icon
Oblačno
5°C/ -1°CDeň / Noc
Mierny vietor, 4m/s
Juho-východný
Prevažne oblačno icon
Prevažne oblačno
7°C/ 1°CDeň / Noc
Dosť čerstvý vietor, 6m/s
Juho-východný
Oblačno icon
Oblačno
9°C/ 3°CDeň / Noc
Slabý vietor, 3m/s
Severo-západný
Prevažne oblačno icon
Prevažne oblačno
9°C/ 4°CDeň / Noc
Mierny vietor, 5m/s
Južný

Miesta v okolí

Parížske močiare

Takzvané Parížske močiare, najväčšie súvislé trstinové močiare na celom Slovensku, sa rozkladajú medzi obcami Gbelce a Nová Vieska v okrese Nové Zámky. Močiare predstavujú jednu z posledných pôvodných, a zároveň jednu najhodnotnejších lokalít vodného vtáctva u nás. Hniezdi tu viac ako 170 druhov vtákov, z ktorých niektoré sa nevyskytujú nikde inde na Slovensku.

Okočské jazero

Okočské jazero

Hľadáte vhodné miesto, kde v lete zrelaxovať a ochladiť sa počas horúcich dní? V tom prípade určite navštívte Okočské jazero, ktoré je známe svojou kamienkovou plážou a čistou vodou. Jazero je prístupné verejnosti úplne zadarmo.

Hotel Hubert

Hotel Hubert

Hotel Hubert sa nachádza v okrajovej štvrti Nových Zámkov, asi 10 minút od centra mesta. Hosťom ponúka útulné izby, skvelú kuchyňu a príjemnú saunu.

Termálne kúpalisko Komárno

Mesto Komárno, ktoré leží na brehu Dunaja a pri hranici s Maďarskom, ale aj jeho okolie je plné historických pamiatok a atraktivít. Priamo v meste sa nachádza Termálne kúpalisko Komárno, plné vodných atrakcií a príležitostí pre zábavu i oddych.

Termálne kúpalisko Patince

Termálne kúpalisko Patince

Zážitok z oddychu je práve to čo môžete nájsť vo wellness hoteli Patince a kúpalisku. Termálna voda v tejto najjužnejšie položenej obci na Slovensku pôsobí na celé telo.

Kúpele Patince

Už v trinástom storočí sa v Patinciach „máčali“ miestni v tunajších termálnych vodách. Dokumenty hovoria dokonca o popularite medzi Rímskymi vojakmi v I. a II. storočí! Pramene popisoval slávny slovenský polyhistor Matej Bel a už zakrátko tu vznikli prvé, vrchnosťou vybudované kúpele.

Termálne kúpalisko Podhájska

Termálne kúpalisko s jedinečnou liečivou geotermálnou vodou, ktorá je svojim minerálnym zložením podobná Mŕtvemu moru a priaznivo pôsobí na rôzne ochorenia. V areáli kúpaliska sú poskytované i ďalšie služby ako masáže, elektroliečba, sauna. Komplex dopĺňa zeleň so sochami, ktoré vznikli v areáli na pravidelných sochárskych sympóziách.

Nádvorie Európy v Komárne

Nádvorie Európy je názov pre unikátne stavebné dielo architektov z Ateliéru Európa v Komárne. Stavby na novom námestí, ktoré má rozlohu 6 500 m2, sú v štylizovanej forme a reprezentujú historickú architektúru, charakteristickú pre jednotlivé oblasti Európy.

Podunajské múzeum v Komárne

Podunajské múzeum v Komárne

Stále expozície: Hlavná budova múzea, Komárno - Historický vývoj Komárna a okolia od praveku do roku 1849 Budova múzea a knižnice - Obrazáreň múzea (18. -zač. 20. stor.) Zichyho palác, Komárno - Komárno 1849-1945, Významní rodáci mesta: Mór Jókai a Franz Lehár Bašta VI., Komárno - Rímske lapidárium Roľnícky dom v Martovciach - Expozícia ľudovej architektúry a bývania

Pevnosť Komárno

Pevnosť Komárno

Komárňanská pevnosť na juhu Slovenska je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou svojho druhu na Slovensku. Rozmermi a zachovalosťou je dokonca unikátom európskeho formátu. Preto je navrhnutá na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Rímsky kastel Iža - Kelemantia

Boli to práve Rimania, ktorý postavili prvú pevnosť na ľavom brehu Dunaja v Iži. Ide o najväčšiu a najchýrnejšia pamiatku z rímskej doby na Slovensku.

Drevený most v Kolárove

Drevený most v Kolárove

Drevený most v Kolárove je najdlhším mostom s celodrevenou konštrukciou v Európe.

Lodný mlyn Kolárovo

Lodný mlyn Kolárovo

Lodný mlyn v Kolárove na juhozápadnom Slovensku je posledným exemplárom plávajúceho mlyna a jediným lodným mlynom na Slovensku. V mlyne sídli Múzeum vodného mlynárstva.

Parná prečerpávacia stanica

Parná prečerpávacia stanica

Medzi obcami Patince a Virt, neďaleko ústia Starej Žitavy na juhu Slovenska tesne pri slovensko-maďarskej hranici, sa nachádza vzácna technická pamiatka – parná prečerpávacia stanica.

Pamätník Hrádockej venuše (Nitriansky Hrádok)

Pamätník Hrádockej venuše (Nitriansky Hrádok)

O Nitrianskom Hrádku na juhozápadnom Slovensku sa hovorí, že je slovenskou Trójou. Má svoju krásnu Helenu v podobe Hrádockej venuše. Nádhernej pravekej soške tu postavili krásny pamätník.

Mestské múzeum v Šuranoch

Mestské múzeum v Šuranoch

Ortodoxná synagóga v Šuranoch je zaradená medzi národné kultúrne pamiatky a patrí medzi s kvosty synagogálnej architektúry na Slovensku. Od roku 2007 je tiež sídlom expozície Mestského múzea, ktorá dokumentuje vývoj spoločnosti, mesta a najbližšieho okolia.