Parížske močiare

Prírodná zaujímavosť

Takzvané Parížske močiare, najväčšie súvislé trstinové močiare na celom Slovensku, sa rozkladajú medzi obcami Gbelce a Nová Vieska v okrese Nové Zámky. Močiare predstavujú jednu z posledných pôvodných, a zároveň jednu najhodnotnejších lokalít vodného vtáctva u nás. Hniezdi tu viac ako 170 druhov vtákov, z ktorých niektoré sa nevyskytujú nikde inde na Slovensku.

Na pozorovanie vtáctva bola v oblasti vybudovaná malá drevená rozhľadňa. Parížske močiare navštevujú ornitológovia z celej Európy. Nečudo, že bola táto oblasť vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu. Okrem vtákov sa v lokalite vyskytujú aj iné vzácne zvieratá, ako napríklad vydra riečna či korytnačka močiarna – jediná na Slovensku žijúca korytnačka. Veľmi hodnotná je i tunajšia flóra. Historickou zaujímavosťou Parížskych močiarov je, že tu predstavitelia minulého režimu plánovali experimentovať s pestovaním ryže, čím by sa chýrečné československé poľnohospodárstvo akiste vyšvihlo na ešte onakvejšiu úroveň, než na ktorej bolo. Územím močiarov dnes vedú dva náučné chodníky. Východiskom výletov do oblasti je severozápadná časť obce Gbelce (Trstinová ulica). Na návštevníka čaká množstvo nádherných krajinárskych scenérií.

Načítavam mapu...
Parížske močiare 943 42Gbelce
Zobraziť navigáciu

Prevádzková doba

Prevádzková doba nie je definovaná.

Predpoveď počasia

Slabé sneženie icon
Slabé sneženie
7°C/ 1°CDeň / Noc
Čerstvý vietor, 8m/s
Juho-východný
Sneženie icon
Sneženie
2°C/ -1°CDeň / Noc
Čerstvý vietor, 8m/s
Juho-východný
Slabé sneženie icon
Slabé sneženie
4°C/ -3°CDeň / Noc
Dosť čerstvý vietor, 8m/s
Severo-západný
Oblačno icon
Oblačno
3°C/ -2°CDeň / Noc
Mierny vietor, 3m/s
Juho-východný
Prevažne oblačno icon
Prevažne oblačno
5°C/ 0°CDeň / Noc
Mierny vietor, 4m/s
Juho-východný
Oblačno icon
Oblačno
8°C/ 3°CDeň / Noc
Slabý vietor, 3m/s
Severo-západný
Prevažne oblačno icon
Prevažne oblačno
7°C/ 3°CDeň / Noc
Mierny vietor, 3m/s
Juho-východný

Miesta v okolí

Vyhliadka skaly v Burde

Najznámejšia turisticky označená vyhliadka pomenovaná jednoducho „Skaly“ ponúka prekrásny pohľad na sútok Hrona s Dunajom, na mesto Štúrovo, Most Márie Valérie, a predovšetkým na Ostrihom so svojou majestátnou klasicistickou bazilikou predstavujúcou tretí najväčší kostol v Európe.

Hotel Chateau Béla

Hotel Chateau Béla

Tento barokový zámok sa nachádza v meste Belá a bol v roku 2007 zrekonštruovaný. Je obklopený udržiavanou záhradou a ponúka reštauráciu a vináreň. Hostia majú k dispozícii bezplatnú Wi-Fi zónu, voľný vstup do vonkajšieho bazéna a wellness centra. K dispozícii je raňajkový bufet.

Penzión Mlyn

Penzión Mlyn

Mlyn Penzión & Wellness s vlastnou reštauráciou a wellness centrom sa nachádza v meste Radvaň nad Dunajom. Ponúka moderné ubytovacie jednotky s patiom s výhľadom na Dunaj. K dispozícii budete mať aj bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet.

Vadaš Thermal Resort

Vadaš Thermal Resort

Rekreačný komplex Vadaš Thermal Resort sa nachádza priamo v meste Štúrovo v blízkosti slovensko-maďarských hraníc. Najmä v letnej sezóne sa Vadaš stáva rajom zábavy a relaxácie s množstvom športovísk a atrakcií. Raritou kúpaliska je obrovský bazén nazývaný „Lagúna“ v tvare morskej zátoky s umelým vlnobitím.

Termálne kúpalisko Patince

Termálne kúpalisko Patince

Zážitok z oddychu je práve to čo môžete nájsť vo wellness hoteli Patince a kúpalisku. Termálna voda v tejto najjužnejšie položenej obci na Slovensku pôsobí na celé telo.

Kúpele Patince

Už v trinástom storočí sa v Patinciach „máčali“ miestni v tunajších termálnych vodách. Dokumenty hovoria dokonca o popularite medzi Rímskymi vojakmi v I. a II. storočí! Pramene popisoval slávny slovenský polyhistor Matej Bel a už zakrátko tu vznikli prvé, vrchnosťou vybudované kúpele.

Termálne kúpalisko Podhájska

Termálne kúpalisko s jedinečnou liečivou geotermálnou vodou, ktorá je svojim minerálnym zložením podobná Mŕtvemu moru a priaznivo pôsobí na rôzne ochorenia. V areáli kúpaliska sú poskytované i ďalšie služby ako masáže, elektroliečba, sauna. Komplex dopĺňa zeleň so sochami, ktoré vznikli v areáli na pravidelných sochárskych sympóziách.

Termálne kúpalisko Komárno

Mesto Komárno, ktoré leží na brehu Dunaja a pri hranici s Maďarskom, ale aj jeho okolie je plné historických pamiatok a atraktivít. Priamo v meste sa nachádza Termálne kúpalisko Komárno, plné vodných atrakcií a príležitostí pre zábavu i oddych.

Kostol Panny Márie - Bíňa

Kostol Panny Márie - Bíňa

Jednou z najvýznamnejších archeologických lokalít na Slovensku je juhovýchodne ležiaca obec Bíňa.

Rotunda Dvanástich apoštolov

Rotunda Dvanástich apoštolov

Ak ste milovníkmi architektúry, vzácnych historických stavieb či sakrálnych pamiatok, rozhodne by ste nemali vynechať obec Bíňa. Práve tu stojí románska rotunda s maľbami zo začiatku 12. storočia.

Most Márie Valérie v Štúrove

Most Márie Valérie v Štúrove

Najnovšie zrekonštruovaný most na Slovensku spájajúci Slovensko s Maďarskom. Zrekonštruovaný bol po päťdesiatich siedmich rokoch, čo nebola dobrá vizitka dvoch susedných spriatelených štátov.

Mestská galéria Júliusa Bartu

Mestská galéria Júliusa Bartu

Mestská galéria Júliusa Bartu sídli v budove bývalého Veľkého obecného hostinca. Podľa miestnych ide o najkrajšie a najexponovanejšie miesto mesta, a to preto, že sa nachádza od storočnými platanmi priamo na pešej zóne.

Parná prečerpávacia stanica

Parná prečerpávacia stanica

Medzi obcami Patince a Virt, neďaleko ústia Starej Žitavy na juhu Slovenska tesne pri slovensko-maďarskej hranici, sa nachádza vzácna technická pamiatka – parná prečerpávacia stanica.

Hvezdáreň Hurbanovo

Hvezdáreň Hurbanovo

Mesto Hurbanovo preslávila, okrem populárneho piva Zlatý bažant, najmä najstaršia slovenská hvezdáreň, ktorej história siaha až do roku 1871.

Rímsky kastel Iža - Kelemantia

Boli to práve Rimania, ktorý postavili prvú pevnosť na ľavom brehu Dunaja v Iži. Ide o najväčšiu a najchýrnejšia pamiatku z rímskej doby na Slovensku.

Pevnosť Komárno

Pevnosť Komárno

Komárňanská pevnosť na juhu Slovenska je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou svojho druhu na Slovensku. Rozmermi a zachovalosťou je dokonca unikátom európskeho formátu. Preto je navrhnutá na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.