V roku 2007 sa tu vybudovala turistická lávka, ktorá preklenula roklinu a spojila Slovenskú republiku s Poľskom. Postupne samosprávy prihraničných obcí tu budujú základnú turistickú infraštruktúru.
Trojmedzie je celoročne navštevované turistami a koná sa tu viacero pekných medzinárodných stretnutí. Veľmi príťažlivé sú: stavanie mája, medzinárodný detský tábor, Goralský maratón, Slávenie sv. omše za účasti biskupov 3 štátov, turistické putovanie po 3 štátoch a Silvester na Trojmedzí – vítanie nového roka.
Pri budovaní diaľnice D3 Slovenská republika – Poľsko plánuje obec Trojmedzie prepojiť jednou cestou cez české územie a druhou cestou cez poľské územie. Turisti z Českej a Poľskej republiky by sa potom mohli bezproblémovo dostať z Trojmedzia do obce, kde by sa zoznámili s našou slovenskou kultúrou, zvykmi, tradíciami a krásnou prírodou obce i celého Slovenska.
Počet obyvateľov: 4 370
Rozloha: 20,65 km2
Hustota obyvateľov: 211/km2
História:
Najvýznamnejší údaj o počiatku obce poskytuje urbár Budatínskeho panstva z roku 1690, kde v stati o poddanskej obci Čierne sa uvádza „Anno 1645, jak se počala stavať dedina". Podľa kronikára, územie Čierneho pred založením pokrývali tmavé, čierne hory, podľa ktorých pomenovali novú obec. Ľudová tradícia zase hovorí, že na vyšnom konci dediny sa nachádzala čierna, rašelinová zem, podľa ktorej dali prvý osadníci obci názov „Čierne". Iný prameň uvádza, že názov Čierne pochádza zo starodávneho slova „crn", ktorým starí ľudia označovali nezarastené miesta pod húštinou pred vrcholom hory. Teda „crným miestom" až z toho vzniklo pomenovanie obce – Čierne. Cez obec preteká rieka Čierňanka.
Významní rodáci:
Alojz Strýček – profesor, prekladateľ, misionár
Pavol Moravec – kňaz
Doc. Ing. Alojz Gomola, CSc. – vysokoškolský učiteľ
plk. MUDr. Jozef Cyprich, CSc. – lekár
gen. mjr. Ing. Milan Stráňava - generál
Pamiatky:
Farský kostol sv. Ignáca z Loyoly