Tajomné čachtické podzemie sa rozprestiera ako pavučina pod celými Čachticami. Chodby začali vznikať za éry Orságovcov, niekedy začiatkom 16. storočia. Z pôvodných vínnych pivníc obyvatelia vybudovali niekoľko kilometrový rozsiahly systém chodieb s viac poschodiami, z dôvodu ochrany pred tureckými výpadmi.
Podzemie pozostávalo z vchodov ľahko prístupných, zberných chodieb či predsiení. Z nich už viedli chodby do ďalších častí s križovatkami kde sa nachádzali tzv. “líščie diery“, cez ktoré sa plaziačky alebo v skrčenej polohe dostali do úkrytovej časti chodieb. Úzke vchody boli dôležité z dôvodu ľahkej obrany pred prenasledovateľmi, keď len jeden ozbrojený človek dokázal zastaviť celý regiment vojska. Podzemie bolo uspôsobené i na dlhodobejší pobyt ľudí, mali v ňom uskladnené ovocie, víno, ľadovne s potravinami a zbožné jamy s uskladneným obilím.
Stáročia poskytovalo podzemie ochranu ľuďom pred vojnovými udalosťami, naposledy počas 2. svetovej vojny ako protiletecké kryty. Postupne strácalo význam, chodby sa zamurovávali, zavážali suťou a prepadávali sa z dôvodu stavebných prác na povrchu.
Len zázrakom sa zachovalo podzemie pod bývalou prešovňou vína zo 16. stor., ktoré patrilo šľachtickej rodine Nádašdyovej a smutne známej „ Báthoryčke“. Podzemie bolo súčasťou ich kaštieľa zvaného „Cisársky“ kde mali záhradu, sady a vinohrad. Panstvo malo ochranu za hradbami paláca, no služobníctvo využívalo podzemie pod prešovňou. Do dnešných čias sa v podzemí zachoval Nádašdyovský erb v tvare kačky, ozdobné portály, podpisy zvedavých návštevníkov i spred niekoľkých storočí a remeselná zručnosť dávnych staviteľov. V súčasnosti je sprístupnených 150 m chodieb.