Viadukt pri Hanušovciach
Vzácnou technickou pamiatkou a najdlhším železničným mostom postaveným v oblúku nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe je viadukt pri Hanušovciach na východnom Slovensku.
Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou bolo založené v roku 1975 ako múzeum pre vranovský región. Od roku 1976 sídli v renesančno-barokovom kaštieli v Hanušovciach, kde spravuje ďalšiu historickú budovu – renesančnú hospodársku stavbu pri renesančnom kaštieli.
Múzeum sídli od roku 1976 v renesančno-barokovom kaštieli v Hanušovciach a od roku 2005 má vysunuté pracovisko v budove Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou. Múzeum má vlastivedný charakter. Je zamerané na výskum a prezentáciu prírody a histórie okresu Vranov nad Topľou. Od roku 1998 sa špecializuje na problematiku vysťahovalectva z východného Slovenska.
Ponúka 5 expozícií a 1 stálu výstavu:
Prírodné pomery vranovského regiónu - expozícia umožňuje zoznámiť sa s vývojom od geologického obdobia druhohory. V časti treťohory sú vystavené ukážky rôznych typov mineralizácie a unikátne skameneliny morských živočíchov. Súčasné geologické obdobie štvrtohory prezentuje flóru a faunu lesov a pririečnych nív. Približuje tiež šesť chránených území a útvarov regiónu.
Expozícia História vranovského regiónu začína najstaršími obdobiami ľudských dejín, dokumentovanými archeologickými nálezmi a výskumami, pokračuje dokladmi najstarších písaných dejín. Samostatné časti sú venované náboženským dejinám, remeselnej činnosti a napokon vojenským dejinám zavŕšeným dvoma svetovými vojnami v 20. storočí.
Expozícia dobovo zariadených interiérov ponúka prehliadku troch miestností zariadených ako šľachtický salón z konca 19. stor., meštianska obývacia izba zo začiatku 20. stor. a spálňa z polovice 20. stor.
Stála výstava Svetom, moje, svetom sprístupňuje doterajšie poznatky o dejinách vysťahovalectva z východného Slovenska, na výskum ktorých sa múzeum špeciálne zameriava. Možno tu uvidieť vysťahovacie doklady, fotografickú dokumentáciu a rôzne štatistické údaje o vysťahovaleckých vlnách.
V renesančnej budove je etnografická expozícia Duch národa. Umožňuje zoznámiť sa s hmotnými pamiatkami a zvykmi ľudu obývajúceho pomedzie Zemplína a Šariša. Expozícia je oživená figurínami s ukážkami odevu. Umožňuje tiež interaktívne zapojenie sa návštevníkov do rôznych remeselných činností (pradenie, tkanie).
Expozícia Človek a život vo Vranove nad Topľou prezentuje v piatich častiach prírodu a dejiny vranovskej časti regiónu.
Múzeum vo svojom sídle v Hanušovciach ako aj v pobočke vo Vranove ponúka početné krátkodobé výstavy s pestrým tematickým zameraním.
Pondelok – Piatok | 07:30 – 15:00 |
---|---|
Sobota – Nedeľa | Zatvorené |
Pondelok – Piatok | 07:30 – 18:00 |
---|---|
Sobota – Nedeľa | 14:00 – 18:00 |
Na samom okraji zemplínskej obce Skrabské sa nachádza dávno opustený, spodnou vodou zaplavený lom, v ktorom sa v minulosti ťažili vápenité sliene.
Uprostred kráľovstva Slanských vrchov sa nachádza unikátna lokalita najstarších opálových baní na svete. Dubnícke bane sú medzinárodne, historicky aj kultúrne významnou oblasťou, ktorej korene siahajú až do predrímskych čias. Vzácny slovenský opál očaril nejedného panovníka, alchymistu či básnika. Dodnes môže fascinovať aj Vás. Nahliadnite do minulosti magického opálu.
K prírodným zaujímavostiam, či neživým hračkám prírody, patria rozličné skalné útvary, ktoré sa v ľudskej fantázii prepájajú s magickými príbehmi a čarovnými schopnosťami. K takýmto miestam patrí aj Raslavkameň.
Zelená perla východného Slovenska – vodná nádrž Veľká Domaša, postavená na rieke Ondava, je situovaná v horskom prostredí Ondavskej vrchoviny. Teplé klimatické pomery vytvárajú priaznivé podmienky na kúpanie, vodné športy a rybolov vo viacerých rekreačných strediskách.
ZOO park v Stropkove ležiacom na východe Slovenska v pohorí Nízke Beskydy je atraktívnym, kultúrno-výchovným zariadením s celoročnou prevádzkou, jediným svojho typu na Slovensku.
Turisticky najvyhľadávanejším cieľom okolia Košíc sú nesporne Herľany. V bývalých kúpeľoch vyviera zo zeme slávny Herliansky gejzír. .
Splavte s nami zemplínske rieky Ondavu, Laborec, Topľu, Cirochu, Latoricu. Požičiame Vám kanoe s príslušenstvom a dopravíme ich na miesto štartu a z miesta cieľa. Vybrané úseky riek sú vhodné aj pre úplných začiatočníkov. Možnosť viacdenných splavov.
Hotel Zelená Lagúna **** sa nachádza na brehu jednej z najčistejších vodných plôch Slovenska, vodnej nádrže Veľká Domaša.
Moderný hotel Polo je inšpirovaný barokovým štýlom a nachádza sa len 3 km od centra Prešova.
Lanové centrum je športový areál, ktorý ponúka atraktívne programy pre skupiny aj jednotlivcov. Ide o komplex lanových prekážok, ktoré sú umiestnené vo výške 8 až 10 metrov nad zemou, ktoré účastníci prekonávajú po zaškolení inštruktorom. Súčasťou areálu je detská dráha Lanáčik, vonkajšia lezecká stena a tiež kaviareň s veľkou terasou a letný multifunkčný altánok. V areáli parku sú v súčasnosti umiestnené aj sochárske diela vytvorené umelcami počas sympózia “Práci česť”.
Vzácnou technickou pamiatkou a najdlhším železničným mostom postaveným v oblúku nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe je viadukt pri Hanušovciach na východnom Slovensku.
Kapušiansky hrad sa vypína vysoko na kopci, takže jeho dominantu je jasne vidno už pri výjazde z Prešova smerom na Vranov nad Topľou. Aj dnes je to ešte krásna, pomerne zachovalá zrúcanina.
Krásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajú na východnom Slovensku obdivuje celý svet a dnes sú banské diela vychytenou turistickou lokalitou a technickou pamiatkou.
Historicky najvýznamnejším soľným ložiskom je Solivar na východe Slovenska s množstvom zachovalých technických pamiatok súvisiacich s ťažbou soli.
Z ruiny sa stáva nová dominanta! Unikátna technická pamiatka Vodárenská veža je po mnohých rokoch zrekonštruovaná a ponúka návštevníkom výhľady na metropolu Šariša a okolie.
Nová budova Divadla Jonáša Záborského bola otvorená 14. septembra 1990. Je to prvá špecializovaná budova divadla na Slovensku v histórii Československa s očakávaním, že Historická budova DJZ poslúži po rekonštrukcii divadlu aj prvému slovenskému divadelnému múzeu.
Múzeum uchováva a prezentuje historické, etnografické, umelecko-historické a prírodovedné zbierky. Sú výsledkom zbierkotvornej práce vo vymedzenej oblasti Šarišského regiónu i v širších celoslovenských reláciách.
Šarišská galéria v Prešove je jednou z najstarších regionálnych galérii na Slovensku. Má štatút krajskej galérie Prešovského samosprávneho kraja.
Ústrednou dominantou Prešova je monumentálny farský Kostol sv. Mikuláša z polovice 14. storočia s vysokou regotizovanou vežou.