Kapušiansky hrad
Kapušiansky hrad sa vypína vysoko na kopci, takže jeho dominantu je jasne vidno už pri výjazde z Prešova smerom na Vranov nad Topľou. Aj dnes je to ešte krásna, pomerne zachovalá zrúcanina.
Kapušiansky hrad postavili v rokoch 1410-1420 na mieste zničeného kráľovského hradu z 13. storočia. Hrad počas celej svojej existencie patril rodu Kápyovcom. Je veľmi dobre strategicky riešený. V druhej polovici 16. storočia hrad v rámci budovania protitureckej obrany prispôsobili novej vojenskej technike. V roku 1709 však hrad dobylo vojsko Františka II. Rákociho a nechalo ho podpáliť. O tri roky neskôr dala majiteľka hradu Eva Gergelakyová, vdova po Gabrielovi Kapym, hrad opraviť. O ďalšie tri roky ho však musela definitívne zničiť.
Prevádzková doba
Prevádzková doba nie je definovaná.
Predpoveď počasia
Miesta v okolí
Raslavkameň
K prírodným zaujímavostiam, či neživým hračkám prírody, patria rozličné skalné útvary, ktoré sa v ľudskej fantázii prepájajú s magickými príbehmi a čarovnými schopnosťami. K takýmto miestam patrí aj Raslavkameň.
Slovenské opálové bane
Uprostred kráľovstva Slanských vrchov sa nachádza unikátna lokalita najstarších opálových baní na svete. Dubnícke bane sú medzinárodne, historicky aj kultúrne významnou oblasťou, ktorej korene siahajú až do predrímskych čias. Vzácny slovenský opál očaril nejedného panovníka, alchymistu či básnika. Dodnes môže fascinovať aj Vás. Nahliadnite do minulosti magického opálu.
Lom pri Skrabskom
Na samom okraji zemplínskej obce Skrabské sa nachádza dávno opustený, spodnou vodou zaplavený lom, v ktorom sa v minulosti ťažili vápenité sliene.
Ružín (vodná nádrž)
V nádhernom prostredí východného Slovenska neďaleko Košíc sa nachádza umelá vodná nádrž Ružín. Veľké jazero v tvare vykriveného ”V” je už dlhú dobu vyhľadávaným miestom letnej rekreácie a aktívneho oddychu pri vode.
Jaskyňa Zlá diera
Jedinou sprístupnenou jaskyňou na severovýchode Slovenska je Jaskyňa Zlá Diera pri obci Lipovce. Je sprístupnená speleologickou vodcovskou činnosťou. Základná trasa trvá približne 40 minút. Je fyzicky nenáročná, vhodná aj pre malé deti. Nutná je pevná obuv a teplejší odev (v jaskyni je 7 °C).
Veľká Domaša
Zelená perla východného Slovenska – vodná nádrž Veľká Domaša, postavená na rieke Ondava, je situovaná v horskom prostredí Ondavskej vrchoviny. Teplé klimatické pomery vytvárajú priaznivé podmienky na kúpanie, vodné športy a rybolov vo viacerých rekreačných strediskách.
Lačnovský kaňon
V pohorí Branisko, medzi obcou Lipovce a osadou Lačnov, sa ukrýva jedinečný 2 km dlhý kaňon vytvorený Lačnovským potokom. Túto turisticky nesmierne atraktívnu lokalitu možno nájsť v mapách a v literatúre pod rôznymi menami; najčastejšie sa označuje ako Lačnovský kaňon, Lačnovská tiesňava či Tiesňava Lačnovského potoka, niektorí ju však nazývajú i Malým Slovenským rajom.
ZOO park Stropkov
ZOO park v Stropkove ležiacom na východe Slovenska v pohorí Nízke Beskydy je atraktívnym, kultúrno-výchovným zariadením s celoročnou prevádzkou, jediným svojho typu na Slovensku.
Hotel Polo ***
Moderný hotel Polo je inšpirovaný barokovým štýlom a nachádza sa len 3 km od centra Prešova.
Penzión ŠariŠ Park
Penzión Saris Park sa nachádza 5 km od Prešova a 15 km od Sabinova na východnom Slovensku. Ponúka pekné izby, bezplatné Wi-Fi, dobré jedlo a vstup do Relax Centra.
Lanové centrum Outdoorpark Prešov
Lanové centrum je športový areál, ktorý ponúka atraktívne programy pre skupiny aj jednotlivcov. Ide o komplex lanových prekážok, ktoré sú umiestnené vo výške 8 až 10 metrov nad zemou, ktoré účastníci prekonávajú po zaškolení inštruktorom. Súčasťou areálu je detská dráha Lanáčik, vonkajšia lezecká stena a tiež kaviareň s veľkou terasou a letný multifunkčný altánok. V areáli parku sú v súčasnosti umiestnené aj sochárske diela vytvorené umelcami počas sympózia “Práci česť”.
Vodárenská veža v Prešove
Z ruiny sa stáva nová dominanta! Unikátna technická pamiatka Vodárenská veža je po mnohých rokoch zrekonštruovaná a ponúka návštevníkom výhľady na metropolu Šariša a okolie.
Synagóga v Prešove
Ortodoxná synagóga v Prešove bola postavená v rokoch 1897 – 1898. Na jej výstavbe sa podieľala stavebná firma Koláček a Wirth.
Krajské múzeum v Prešove
Múzeum uchováva a prezentuje historické, etnografické, umelecko-historické a prírodovedné zbierky. Sú výsledkom zbierkotvornej práce vo vymedzenej oblasti Šarišského regiónu i v širších celoslovenských reláciách.
Kostol sv. Mikuláša - Prešov
Ústrednou dominantou Prešova je monumentálny farský Kostol sv. Mikuláša z polovice 14. storočia s vysokou regotizovanou vežou.
Múzeum vín Prešov
Múzeum vín sa rozkladá na dvoch podlažiach viac ako 500-ročných pivníc. Základnou myšlienkou expozície múzea je predstaviť rozmanitý svet vína a dať možnosť ho aj aktívne spoznávať. Na začiatku to bol len slovenský svet, neskôr sa dopĺňali ďalšie lokality.
Šarišská galéria Prešov
Šarišská galéria v Prešove je jednou z najstarších regionálnych galérii na Slovensku. Má štatút krajskej galérie Prešovského samosprávneho kraja.
Divadlo Jonáša Záborského
Nová budova Divadla Jonáša Záborského bola otvorená 14. septembra 1990. Je to prvá špecializovaná budova divadla na Slovensku v histórii Československa s očakávaním, že Historická budova DJZ poslúži po rekonštrukcii divadlu aj prvému slovenskému divadelnému múzeu.
Solivar pri Prešove
Historicky najvýznamnejším soľným ložiskom je Solivar na východe Slovenska s množstvom zachovalých technických pamiatok súvisiacich s ťažbou soli.
Šarišský hrad
Stredovekým mocenským centrom Šariša bol Šarišský hrad, ktorého zrúcaniny sa rozkladajú na vrcholovej plošine výraznej vyvýšeniny týčiacej sa nad mestečkom Veľký Šariš, severozápadne od Prešova na východnom Slovensku.