ZOO park Stropkov
ZOO park v Stropkove ležiacom na východe Slovenska v pohorí Nízke Beskydy je atraktívnym, kultúrno-výchovným zariadením s celoročnou prevádzkou, jediným svojho typu na Slovensku.
Okrem vystavovania rôznych druhov zaujímavých cudzokrajných zvierat v 40 voliérach plní aj ochranu genofondu planéty.
Pre estetické riešenie celého areálu s množstvom atypických detských zariadení, rozprávkovým bufetom Červená čiapočka, či kontaktnou ZOO pre deti s možnosťou kŕmenia zvierat, je ZOO Park s obľubou navštevovaný hlavne deťmi. Jeho bezbariérové prostredie je vhodné aj pre telesne postihnutých.
Okrem exotických zvierat medzi ktoré patria šelmy, korytnačky, dravce, okrasná hydina a plazy sa tu môžu malí a veľkí návštevníci potešiť krásou vzácnych rastlín, kríkov a stromov.
Toto populárne zariadenie ponúka po celý rok príležitosť na rozptýlenie, poučenie, oddych a využitie voľného času detí a mládeže uprostred prírody.
Prevádzková doba
Pondelok – Nedeľa | 10:00 – 17:00 |
---|
Pondelok – Nedeľa | 10:00 – 18:00 |
---|
Pondelok – Nedeľa | 10:00 – 17:00 |
---|
Predpoveď počasia
Miesta v okolí
Fontána Andy Warhola (Medzilaborce)
Malé mesto Medzilaborce ležiace na severovýchode Slovenska sa pýši dvomi európskymi prvenstvami. Potom, čo tu založili prvé múzeum nesúce meno Andy Warhola, majú Medzilaborčania aj prvú sochu venovanú hlavnému predstaviteľovi svetového pop-artu.
Veľká Domaša
Zelená perla východného Slovenska – vodná nádrž Veľká Domaša, postavená na rieke Ondava, je situovaná v horskom prostredí Ondavskej vrchoviny. Teplé klimatické pomery vytvárajú priaznivé podmienky na kúpanie, vodné športy a rybolov vo viacerých rekreačných strediskách.
Lom pri Skrabskom
Na samom okraji zemplínskej obce Skrabské sa nachádza dávno opustený, spodnou vodou zaplavený lom, v ktorom sa v minulosti ťažili vápenité sliene.
Vyhliadkova veža na Dukle
V priestore Duklianskeho priesmyku na slovensko-poľských hraniciach sa nachádza vyhliadková veža, z ktorej môže návštevník vidieť široký priestor slovenského a poľského územia – dejiska bojov počas Karpatsko-duklianskej operácie.
Hotel Zelená Lagúna ****
Hotel Zelená Lagúna **** sa nachádza na brehu jednej z najčistejších vodných plôch Slovenska, vodnej nádrže Veľká Domaša.
Šemetkovce - Kostol sv. Michala Archanjela
Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela z roku 1752. Je to trojdielny chrám. Súčasťou areálu je drevená zvonica. Areál bol pôvodne obklopený drevenou ohradou zrubovej konštrukcie so šindľovou strieškou. Ikonostas pochádza z druhej polovice 18. storočia. Ikona Vzkriesenie Lazara, sv. Michal a niektoré ďalšie sú zo 17. storočia. Ikonostas a oltár boli reštaurované v rokoch 1969-1970. Objekt obnovili v roku 2001.
Národopisná expozícia v prírode SNM-MUK Svidník
Pamiatky ľudovej architektúry materiálnej a duchovnej kultúry Ukrajincov a Rusínov sú sústredené v národopisnej expozícii v prírode, ktorá sa rozprestiera nad svidníckym amfiteátrom na severovýchode Slovenska. Ozdobou expozície je drevený chrám z Novej Polianky (Mergeška).
Múzeum ukrajinskej kultúry SNM vo Svidníku
SNM - Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku je jedinečné špecializované a najstaršie národnostné múzeum na Slovensku. Jeho poslaním je dokumentovať základné etapy kultúrno-historického, politického a sociálneho vývoja Rusínov-Ukrajincov Slovenska od najstarších čias po súčasnosť.
Nová Polianka - Kostol sv. Paraskievy
Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Paraskievy z roku 1766. Je to trojdielny a trojvežový chrám. Ikonostas je z polovice 18. storočia. V roku 1961 objekt rozobrali a v roku 1986 ho podľa presnej dokumentácie obnovili v Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku.
Vojenské múzeum a Pamätník sovietskej armády vo Svidníku
Vojenské múzeum vo východoslovenskom meste Svidník sídli v budove, ktorá tvarom pripomína protitankovú mínu. Je to preto, lebo jeho expozícia podáva zaujímavé svedectvo o priebehu Karpatsko-duklianskej operácie v roku 1944.
Ladomirová – Chrám sv. Michala Archanjela
Gréckokatolícky drevený Chrám sv. Michala Archanjela bol v roku 2008 s ďalšími 7 drevenými kostolmi Karpatského oblúka zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Miroľa - Kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky
Gréckokatolícky drevený Kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky z roku 1770. Je to trojdielny a trojvežový zrubový objekt. Pred objektom je drevená vstupná bránka s osembokou nízkou strieškou, pokrytou šindľom.
Krajné Čierno - Kostol sv. Bazila Veľkého
Gréckokatolícky Kostol sv. Bazila Veľkého z prvej polovice 18. storočia (asi z roku 1730). Je to trojdielna zrubová stavba prikrytá šindľovou strechou s troma vežičkami. Súčasťou architektonického celku je zrubová ohrada so šindľovou strieškou a s drevenou vstupnou bránou. Barokový ikonostas je z 18. storočia, niektoré samostatné ikony sú zo 17. storočia. Niektoré obrazy (ikona sv. archanjela Michala, sv. Mikuláš a pod.) pochádzajú zo 17. storočia.
Bodružal – Chrám sv. Mikuláša
Gréckokatolícky Chrám sv. Mikuláša bol v roku 2008 s ďalšími 7 drevenými kostolmi Karpatského oblúka zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Hunkovce - Kostol Usnutia Presvätej Bohorodičky
Gréckokatolícky Kostol Usnutia Presvätej Bohorodičky z konca 18. storočia. Opravili ho v roku 1947. Je to trojdielny barokový trojpriestorový zrubový objekt na nízkej kamennej podmurovke. Pôvodná interiérová výzdoba chýba. Niektoré vzácne ikony sú uložené v Šarišskom múzeu v Bardejove. Chrám je súčasťou cintorína so starými krížmi.