Fontána Andy Warhola (Medzilaborce)

Park, fontána

Malé mesto Medzilaborce ležiace na severovýchode Slovenska sa pýši dvomi európskymi prvenstvami. Potom, čo tu založili prvé múzeum nesúce meno Andy Warhola, majú Medzilaborčania aj prvú sochu venovanú hlavnému predstaviteľovi svetového pop-artu.

Okresné mesto Medzilaborce v súčasnosti turisticky profituje najmä vďaka tomu, že z neďalekej obce Miková pochádzali rodičia svetového predstaviteľa pop-artu Andy Warhola.

V roku 1991 tu otvorili jedinečné múzeum venované životu a dielu tohto svetovo uznávaného avantgardného umelca.

V novembri 2002 pribudla fontána s plastikou Andy Warhola. Nachádza sa pred budovou múzea. Autorom plastiky je akademický sochár profesor Juraj Bartusz.

Medzilaborecká plastika z liateho bronzu znázorňuje Andy Warhola s dáždnikom, v jeho typickej póze. Postava merajúca 230 cm je mierne uvoľnená a súčasne trochu napätá. Umelec sa skrýva za sklom okuliarov a pod imaginárnou ochranou dáždnika.

Načítavam mapu...
A. Warhola 749/26068 01Medzilaborce
Zobraziť navigáciu

Prevádzková doba

Pondelok – Nedeľa00:0024:00

Predpoveď počasia

Slabé sneženie icon
Slabé sneženie
2°C/ -3°CDeň / Noc
Dosť čerstvý vietor, 6m/s
Južný
Sneženie icon
Sneženie
1°C/ -2°CDeň / Noc
Dosť čerstvý vietor, 7m/s
Južný
Slabé sneženie icon
Slabé sneženie
2°C/ -5°CDeň / Noc
Mierny vietor, 5m/s
Severo-západný
Slabé sneženie icon
Slabé sneženie
-1°C/ -5°CDeň / Noc
Dosť čerstvý vietor, 6m/s
Južný
Slabé sneženie icon
Slabé sneženie
1°C/ -1°CDeň / Noc
Mierny vietor, 4m/s
Južný
Slabý dážď icon
Slabý dážď
2°C/ 0°CDeň / Noc
Slabý vietor, 2m/s
Južný
Prevažne oblačno icon
Prevažne oblačno
2°C/ 0°CDeň / Noc
Slabý vietor, 3m/s
Južný

Miesta v okolí

ZOO park Stropkov

ZOO park Stropkov

ZOO park v Stropkove ležiacom na východe Slovenska v pohorí Nízke Beskydy je atraktívnym, kultúrno-výchovným zariadením s celoročnou prevádzkou, jediným svojho typu na Slovensku.

Vyhliadkova veža na Dukle

Vyhliadkova veža na Dukle

V priestore Duklianskeho priesmyku na slovensko-poľských hraniciach sa nachádza vyhliadková veža, z ktorej môže návštevník vidieť široký priestor slovenského a poľského územia – dejiska bojov počas Karpatsko-duklianskej operácie.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach bolo ako prvé na svete venované osobnosti kráľa pop-artu. Je definované ako najväčšia centrálna zbierka diela Andyho Warhola na Slovensku, je múzejnou autoritou, ktorá napĺňa očakávania odbornej i širokej verejnosti svojou jedinečnou expozíciou.

Vojenské cintoríny na východnom Slovensku

Vojenské cintoríny na východnom Slovensku

Počas prvej svetovej vojny zúrili na východnom Slovensku ťažké boje, do ktorých podľa slávneho románu Jaroslava Haška poslali aj dobrého vojaka Josefa Švejka. Zničené dediny opäť vybudovali a padlých pochovali na viaceré vojenské cintoríny.

Miroľa - Kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky

Gréckokatolícky drevený Kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky z roku 1770. Je to trojdielny a trojvežový zrubový objekt. Pred objektom je drevená vstupná bránka s osembokou nízkou strieškou, pokrytou šindľom.

Príkra - Kostol sv. Michala Archanjela

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela z roku 1777. Je to trojdielna zrubová stavba. Ikonostas pochádza z polovice 18. storočia, niektoré ikony sú zo 17. storočia. Ikonostas je drevená polychrómovaná architektúra so štyrmi radmi ikon a cárskymi dverami, zdobenými rezbou a maľbou. Pochádza z polovice 18. storočia. Niektoré ikony (Mandylion, sv. Michal, sv. Mikuláš) sú zo 17. storočia. Objekt v roku 2001 kompletne obnovili.

Bodružal – Chrám sv. Mikuláša

Gréckokatolícky Chrám sv. Mikuláša bol v roku 2008 s ďalšími 7 drevenými kostolmi Karpatského oblúka zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Šemetkovce - Kostol sv. Michala Archanjela

Šemetkovce - Kostol sv. Michala Archanjela

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela z roku 1752. Je to trojdielny chrám. Súčasťou areálu je drevená zvonica. Areál bol pôvodne obklopený drevenou ohradou zrubovej konštrukcie so šindľovou strieškou. Ikonostas pochádza z druhej polovice 18. storočia. Ikona Vzkriesenie Lazara, sv. Michal a niektoré ďalšie sú zo 17. storočia. Ikonostas a oltár boli reštaurované v rokoch 1969-1970. Objekt obnovili v roku 2001.

Nižný Komárnik - Kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky

Nižný Komárnik - Kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky

Gréckokatolícky drevený Kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky, ktorý postavili v roku 1938 podľa projektu ukrajinského architekta a bádateľa ľudovej architektúry V. Sičynského patrí medzi chrámy bojkovského typu. Je to jednoloďová zrubová stavba, postavená na vyššej podmurovke. Interiérová výzdoba pochádza z čias vzniku stavby, avšak ikonostas je z 18. storočia.

Krajné Čierno - Kostol sv. Bazila Veľkého

Krajné Čierno - Kostol sv. Bazila Veľkého

Gréckokatolícky Kostol sv. Bazila Veľkého z prvej polovice 18. storočia (asi z roku 1730). Je to trojdielna zrubová stavba prikrytá šindľovou strechou s troma vežičkami. Súčasťou architektonického celku je zrubová ohrada so šindľovou strieškou a s drevenou vstupnou bránou. Barokový ikonostas je z 18. storočia, niektoré samostatné ikony sú zo 17. storočia. Niektoré obrazy (ikona sv. archanjela Michala, sv. Mikuláš a pod.) pochádzajú zo 17. storočia.

Vyšný Komárnik - Kostol sv. Kozmu a Damiána

Vyšný Komárnik - Kostol sv. Kozmu a Damiána

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Kozmu a Damiána pochádza z roku 1924. Je to trojpriestorový chrám so samonosnou trojstupňovou vežou. Interiér a ikonostas pochádzajú z čias výstavby chrámu.

Hunkovce - Kostol Usnutia Presvätej Bohorodičky

Hunkovce - Kostol Usnutia Presvätej Bohorodičky

Gréckokatolícky Kostol Usnutia Presvätej Bohorodičky z konca 18. storočia. Opravili ho v roku 1947. Je to trojdielny barokový trojpriestorový zrubový objekt na nízkej kamennej podmurovke. Pôvodná interiérová výzdoba chýba. Niektoré vzácne ikony sú uložené v Šarišskom múzeu v Bardejove. Chrám je súčasťou cintorína so starými krížmi.