Nová Polianka - Kostol sv. Paraskievy

Kostol a chrám, Monument, Architektúra

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Paraskievy z roku 1766. Je to trojdielny a trojvežový chrám. Ikonostas je z polovice 18. storočia. V roku 1961 objekt rozobrali a v roku 1986 ho podľa presnej dokumentácie obnovili v Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku.

Načítavam mapu...
Festivalová 2036089 01Svidník
Zobraziť navigáciu

Prevádzková doba

Prevádzková doba nie je definovaná.

Predpoveď počasia

Slabé sneženie icon
Slabé sneženie
4°C/ -3°CDeň / Noc
Mierny vietor, 5m/s
Južný
Sneženie icon
Sneženie
2°C/ -2°CDeň / Noc
Dosť čerstvý vietor, 7m/s
Južný
Dážď a sneh icon
Dážď a sneh
4°C/ -4°CDeň / Noc
Dosť čerstvý vietor, 6m/s
Severo-západný
Slabé sneženie icon
Slabé sneženie
-1°C/ -5°CDeň / Noc
Dosť čerstvý vietor, 6m/s
Južný
Slabé sneženie icon
Slabé sneženie
1°C/ -3°CDeň / Noc
Mierny vietor, 4m/s
Južný
Prevažne oblačno icon
Prevažne oblačno
2°C/ -3°CDeň / Noc
Vánok, 1m/s
Južný
Prevažne oblačno icon
Prevažne oblačno
1°C/ -1°CDeň / Noc
Mierny vietor, 4m/s
Južný

Miesta v okolí

ZOO park Stropkov

ZOO park Stropkov

ZOO park v Stropkove ležiacom na východe Slovenska v pohorí Nízke Beskydy je atraktívnym, kultúrno-výchovným zariadením s celoročnou prevádzkou, jediným svojho typu na Slovensku.

Vyhliadkova veža na Dukle

Vyhliadkova veža na Dukle

V priestore Duklianskeho priesmyku na slovensko-poľských hraniciach sa nachádza vyhliadková veža, z ktorej môže návštevník vidieť široký priestor slovenského a poľského územia – dejiska bojov počas Karpatsko-duklianskej operácie.

Fontána Andy Warhola (Medzilaborce)

Fontána Andy Warhola (Medzilaborce)

Malé mesto Medzilaborce ležiace na severovýchode Slovenska sa pýši dvomi európskymi prvenstvami. Potom, čo tu založili prvé múzeum nesúce meno Andy Warhola, majú Medzilaborčania aj prvú sochu venovanú hlavnému predstaviteľovi svetového pop-artu.

Alnus Penzion

Alnus Penzion

Penzión Alnus sa nachádza v blízkosti hraníc s Poľskom, 4 km od lyžiarskeho strediska Nižná Polianka. K dispozícii máte kaviareň a elegantné ubytovanie s bezplatným Wi-Fi.

Stredisko Lipka

V stredisku LIPKA nájdete ubytovanie, reštauráciu, kaviareň, bar a konferenčnú miestnosť. Ponúkame Vám tak komplexné služby na jednom mieste pre váš relax a pohodu.Nájdete nás v malebnom a tichom prostredí pod lesom, medzi mestom Bardejov a mestskou časťou Bardejovské Kúpele. Táto poloha poskytuje ideálne východiskové miesto pre turistov a zároveň nerušené miesto na oddych.

Paintballhause Bardejov

Miesto, kde sa môžete vyblázniť a zažiť plno adrenalínu. Hrá sa vonku alebo v budove tvaru "h". Počas hry sa používajú aj dymovnice.

Vojenské múzeum a Pamätník sovietskej armády vo Svidníku

Vojenské múzeum a Pamätník sovietskej armády vo Svidníku

Vojenské múzeum vo východoslovenskom meste Svidník sídli v budove, ktorá tvarom pripomína protitankovú mínu. Je to preto, lebo jeho expozícia podáva zaujímavé svedectvo o priebehu Karpatsko-duklianskej operácie v roku 1944.

Národopisná expozícia v prírode SNM-MUK Svidník

Pamiatky ľudovej architektúry materiálnej a duchovnej kultúry Ukrajincov a Rusínov sú sústredené v národopisnej expozícii v prírode, ktorá sa rozprestiera nad svidníckym amfiteátrom na severovýchode Slovenska. Ozdobou expozície je drevený chrám z Novej Polianky (Mergeška).

Múzeum ukrajinskej kultúry SNM vo Svidníku

Múzeum ukrajinskej kultúry SNM vo Svidníku

SNM - Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku je jedinečné špecializované a najstaršie národnostné múzeum na Slovensku. Jeho poslaním je dokumentovať základné etapy kultúrno-historického, politického a sociálneho vývoja Rusínov-Ukrajincov Slovenska od najstarších čias po súčasnosť.

Ladomirová – Chrám sv. Michala Archanjela

Ladomirová – Chrám sv. Michala Archanjela

Gréckokatolícky drevený Chrám sv. Michala Archanjela bol v roku 2008 s ďalšími 7 drevenými kostolmi Karpatského oblúka zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Šemetkovce - Kostol sv. Michala Archanjela

Šemetkovce - Kostol sv. Michala Archanjela

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela z roku 1752. Je to trojdielny chrám. Súčasťou areálu je drevená zvonica. Areál bol pôvodne obklopený drevenou ohradou zrubovej konštrukcie so šindľovou strieškou. Ikonostas pochádza z druhej polovice 18. storočia. Ikona Vzkriesenie Lazara, sv. Michal a niektoré ďalšie sú zo 17. storočia. Ikonostas a oltár boli reštaurované v rokoch 1969-1970. Objekt obnovili v roku 2001.

Dobroslava - Kostol sv. Paraskievy

Dobroslava - Kostol sv. Paraskievy

Gréckokatolícky Kostol sv. Paraskievy bol postavený v roku 1705. Je to zrubová, trojpriestorová stavba s novou priečnou loďou na vysokej kamennej podmurovke. V roku 1932 chrám prestavali do súčasnej podoby s dvoma bočnými kaplnkami. Obnovili ho v roku 2002. Barokový interiér a ikonostas pochádzajú z polovice 18. storočia. Ikonostas zachovali v reštaurovanej podobe s námetom z Nového zákona, postavami apoštolov, prorokov a iných svätcov. Interiér dopĺňajú aj iné umelecky a historicky cenné ikony a predmety.

Krajné Čierno - Kostol sv. Bazila Veľkého

Krajné Čierno - Kostol sv. Bazila Veľkého

Gréckokatolícky Kostol sv. Bazila Veľkého z prvej polovice 18. storočia (asi z roku 1730). Je to trojdielna zrubová stavba prikrytá šindľovou strechou s troma vežičkami. Súčasťou architektonického celku je zrubová ohrada so šindľovou strieškou a s drevenou vstupnou bránou. Barokový ikonostas je z 18. storočia, niektoré samostatné ikony sú zo 17. storočia. Niektoré obrazy (ikona sv. archanjela Michala, sv. Mikuláš a pod.) pochádzajú zo 17. storočia.

Hunkovce - Kostol Usnutia Presvätej Bohorodičky

Hunkovce - Kostol Usnutia Presvätej Bohorodičky

Gréckokatolícky Kostol Usnutia Presvätej Bohorodičky z konca 18. storočia. Opravili ho v roku 1947. Je to trojdielny barokový trojpriestorový zrubový objekt na nízkej kamennej podmurovke. Pôvodná interiérová výzdoba chýba. Niektoré vzácne ikony sú uložené v Šarišskom múzeu v Bardejove. Chrám je súčasťou cintorína so starými krížmi.

Korejovce - Kostol Ochrany Bohorodičky

Korejovce - Kostol Ochrany Bohorodičky

Gréckokatolícky Kostol Ochrany Bohorodičky bol postavený v roku 1764. Je to trojdielna zrubová stavba prikrytá šindľovou strechou s troma vežami. Ikonostas z druhej polovice 18. storočia nie je kompletný, zachovali sa iba fragmenty, napr. obraz Bohorodičky z druhej polovice 18. storočia. Cárske vráta sú bohato zdobené rezbou s rastlinným ornamentom a maľbou s postavami mudrcov. Pri chráme sa nachádza samostatne stojaca zvonica z roku 1949. V roku 2000 obidva objekty zreštaurovali.