Hrad Plaveč
Nad širokou dolinou rieky Poprad na severovýchodnom Slovensku sa vypína kopec nesúci zrúcaninu hradu Plaveč z 13. storočia, ktorý je miestom jedinečného výhľadu.
Hrad postavili na obranu cesty do Poľska, pri brode cez rieku Poprad. Jeho názov pochádza od kmeňa Plavcov, ktorých uhorskí králi usadzovali v 12. storočí na pohraničnom území. Viacerí majitelia postupne hrad prestavali a hrad tak stratil charakter stredovekej pevnosti. V roku 1856 objekt vyhorel a odvtedy je v ruinách. Z hradu sa zachovali len zvyšky juhovýchodného muriva s kruhovou baštou a niekoľko múrov bývalej obytnej časti.
Prevádzková doba
Prevádzková doba nie je definovaná.
Predpoveď počasia
Miesta v okolí
Skalná ihla alias Čertova skala
Skalná ihla je viac známa pod názvom „Čertova skala“ – kamenný výtvor, ktorý je vysoký 12 m a spája sa s ním povesť spojená s výstavbou Ľubovnianskeho hradu. Nachádza sa v nive rieky Poprad asi 2,5 km od obce Chmeľnica. Od roku 1989 je tento prírodný výtvor vyhlásený za prírodnú pamiatku.
Stredoveký vojenský tábor
Jedinečnosťou Starej Ľubovne je stredoveký vojenský tábor v podhradí – obraz vojenského života v 16. storočí. Je ideálnym miestom pre letné tábory, školy v prírode, výlety a pre každého, kto chce prežiť stredovek na vlastnej koži.
Rozhľadňa pri Kráľovej studni
Obec Lenartov sa nachádza v blízkosti slovensko-poľskej hranice. Koncom 19. stor. cez ňu viedla obchodná cesta z Poľska do Galície. Ostali po nej spomienky v podobe studne (prameňa) a zrúcaniny hostinca Kráľova studňa. Dnes v obci pôsobí občianske združenie Kráľova studňa z Lenartova, ktoré sa zaslúžilo aj o výstavbu rozhľadne. Vybudovali ju nad Lenartovom v roku 2011.
Nestville Chocolate
Čokoládové kráľovstvo Nestville Chocolate spája výrobňu čokolády s príjemnou čokoládovňou. Ako jediná čokoládovňa v regióne ponúka vynikajúcu chuť kvalitnej čokolády a predstavuje ľuďom históriu, samotné spracovanie a výrobu rôznych čokoládových špecialít.
Ružbašské krátery (Spišská Magura)

Turistickou atrakciou Spišskej Magury a najmä kúpeľov Vyšné Ružbachy sú viaceré krátery.
Jaskyňa Zlá diera

Jedinou sprístupnenou jaskyňou na severovýchode Slovenska je Jaskyňa Zlá Diera pri obci Lipovce. Je sprístupnená speleologickou vodcovskou činnosťou. Základná trasa trvá približne 40 minút. Je fyzicky nenáročná, vhodná aj pre malé deti. Nutná je pevná obuv a teplejší odev (v jaskyni je 7 °C).
Hora Zvir – Miesto zjavenia
Litmanovská Hora Zvir je mariánskym pútnickým miestom zjavenia Panny Márie. Panna Mária sa tu zjavila dvom dievčatám, vtedy jedenásťročnej Ivete Korčákovej a dvanásťročnej Kataríne Češelkovej v izbičke dreveného zrubu (majdanu), ktorý dodnes stojí na lúke obkolesenej lesom.
Lačnovský kaňon
V pohorí Branisko, medzi obcou Lipovce a osadou Lačnov, sa ukrýva jedinečný 2 km dlhý kaňon vytvorený Lačnovským potokom. Túto turisticky nesmierne atraktívnu lokalitu možno nájsť v mapách a v literatúre pod rôznymi menami; najčastejšie sa označuje ako Lačnovský kaňon, Lačnovská tiesňava či Tiesňava Lačnovského potoka, niektorí ju však nazývajú i Malým Slovenským rajom.
Pieninský národný park

Pieninský národný park (PIENAP) je rozlohou najmenší, ale svojou krásou nijako nezaostáva za ostatnými. Je v poradí druhým najstarším parkom a nachádza sa na hraniciach s Poľskom. Preteká ním rieka Dunajec, po ktorej sa dá plaviť na pltiach a obzerať nádhernú scenériu národného parku.
Salaš u Franka
V malebnom mestečku Stará Ľubovňa, neďaleko križovatky ciest vedúcich do Poľska, Popradu a Bardejova, pod nádhernou scenériou Ľubovnianskeho hradu sa nachádza Salaš u Franka.
Spišský Salaš
Organizácia podujatí (Fašiangová zabíjačka, GuľášFest Branisko, Spišské folklórne slávnosti, Majster Piroh), poskytovanie ubytovania-„Víkendový pobyt na salaši“.
Motorest Goral

Slovenská tradícia v kuchyni. Meníme obyčajný obed na skvelé zážitky.
Hotel Sorea Ľubovňa **
Máte plné zuby či pľúca mestského smogu? Príďte sa nadýchať najčistejšieho vzduchu na Slovensku a pokochať sa panenskou prírodou, kde ešte rastú hríby a zdravé lesné plody a vyviera priezračná minerálna voda Ľubovnianka.
Chata u Jozefa

Chata U Jozefa sa nachádza v Malom Lipníku a k dispozícii máte saunu. Súčasťou chaty je terasa a využívať môžete gril.
Penzión a Reštaurácia u Jeleňa
Penzión a reštaurácia u Jeleňa sa nachádza v historickej budove v Starej Ľubovni. Ponúka ubytovanie v izbách, reštauráciu, bar, terasu, biliard a šípky. Ľubovniansky hrad je vzdialený necelé 3 km. Vo všetkých priestoroch máte k dispozícii bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet.
Penzión Gurmen ***
Na stredovekom spišskom námestí Starej Ľubovne neobíďte penzión Gurmen so skvelou kuchyňou a ubytovacími možnosťami v srdci slovenského kráľovského mesta. Ponúka v zaujímavých architektonických priestoroch reštaurácie pre návštevníkov denne v čase od 10.30 do 15.30 hod. špeciality danej lokality a chutnú stravu stredoeurópskej gastronómie.
Hotel Familia **
Hotel Familia sa nachádza 1 km od centra mesta Stará Ľubovňa a 9 km od lyžiarskeho strediska Litmanová.
Hotel Mladosť
Hotel Mladosť sa nachádza v Lipanoch a ponúka terasu, bar, službu nonstop recepcie a reštauráciu. Hostia sa môžu pokochať výhľadom na mesto.
Termálne kúpalisko Izabela Vyšné Ružbachy

V atraktívnom prostredí Vyšných Ružbách sa nachádza Termálne kúpalisko Izabela s piatimi vonkajšími bazénmi (z toho dva detské). K dispozícii je aj vnútorný termálny bazén, ktorý je v prevádzke celý rok. V ponuke je aj balneo program, wellness program ako aj možnosti športového vyžitia.
Paintballhause Bardejov
Miesto, kde sa môžete vyblázniť a zažiť plno adrenalínu. Hrá sa vonku alebo v budove tvaru "h". Počas hry sa používajú aj dymovnice.
Dom ľubovnianskeho mešťana
Dom ľubovnianskeho mešťana je mestským múzeom prezentujúcim život obyvateľov Starej Ľubovne na konci 19. storočia. Expozícia predstavuje predovšetkým ukážku štýlu bývania, ktorú sprítomňujú figuríny v dobových kostýmoch.
Hrad Ľubovňa

Nad Starou Ľubovňou v severovýchodnej časti Spiša sa na vápencovom bralnatom vrchu vysokom 711 m vypína Hrad Ľubovňa. V minulosti sa preslávil stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských korunovačných klenotov a väznením Mórica Beňovského, šľachtica, cestovateľa a kráľa Madagaskaru.
Národopisná expozícia v prírode - skanzen v Starej Ľubovni
Samostatnú muzeálnu expozíciu pod hradom Ľubovňa na severe Slovenska predstavuje Múzeum ľudovej architektúry. Tvorí ho súbor ľudových stavieb z okolitých dedín, ktorý spolu s hradom vytvára jedinečnú krajinársky veľmi pôsobivú scenériu.
Lukov - Venécia - Kostol sv. Kozmu a Damiána

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Kozmu a Damiána pochádza z rokov 1708 a 1709. Architektonickou zvláštnosťou je vysunuté podstrešie okolo stavby stojace na vertikálnych stĺpoch. Tento jediný kostolík na Slovensku je podpivničený. V interiéri prevažujú barokové prvky. Väčšia časť ikonostasu je z 18. storočia, avšak nachádzajú sa tu aj ikony zo 16. a 17. storočia. Je to trojdielny zrubový objekt postavený na kamennej podmurovke.
Hraničné - Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie

Rímskokatolícky drevený Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie z roku 1785. Je to jednoloďová zrubová stavba slúžiaca pre veriacich rímskokatolíckeho a východného obradu. Interiérová výzdoba je rôznorodá. Okrem ikon sa tu nachádzajú aj fragmenty prenesené z kostola v Starej Ľubovni.
Hora Zvir – Miesto zjavenia
Litmanovská Hora Zvir je mariánskym pútnickým miestom zjavenia Panny Márie. Panna Mária sa tu zjavila dvom dievčatám, vtedy jedenásťročnej Ivete Korčákovej a dvanásťročnej Kataríne Češelkovej v izbičke dreveného zrubu (majdanu), ktorý dodnes stojí na lúke obkolesenej lesom.
Krivé - Kostol sv. Lukáša Evanjelistu

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Lukáša Evanjelistu bol postavený v roku 1826. Je to trojpriestorový chrám na kamennej podmurovke. Ikonostas z 18. storočia dopĺňa niekoľko starších ikon zo 17. storočia.
Frička - Kostol sv. Michala Archanjela
Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela pochádza z 18. storočia. Je to trojdielna zrubová stavba. Časti ikonostasu pochádzajú z rôznych období, vynikajú v ňom najmä bohato zdobené cárske dvere. Niektoré obrazy ikonostasu sú až z konca 19. storočia. Ikona Pokrova pochádza z konca 18. storočia. Oltár je datovaný do roku 1716.
Hervartov – Kostol sv. Františka z Assisi

Rímskokatolícky drevený Kostol sv. Františka z Assisi bol v roku 2008 zapísaný s ďalšími 7 drevenými kostolmi Karpatského oblúka do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.